
Попълват 1/2 - 49 от 96 поста в регулаторите
Невъзможно - по признанията на Бойко Борисов, изглежда засега обновяването на Висшия съдебен съвет и инспектората към него, въпреки че процедурата бе задвижена от мнозинството тази седмица.
Внесени бяха процедурните правила за попълването на 14 регулатора и контролни органи с изтекъл мандат, два от които са ВСС и инспекторатът. Всеки техен член от парламентарната квота обаче следва да бъде избран с квалифицирано мнозинство - 160 гласа. А тройната коалиция има 107 плюс още 19 от групата на Доган, или общо 126.
Аз не виждам с кои ние бихме могли да го постигнем. Като казах, че оставям отворена вратата към ПП и ДБ, те излязоха след мен и
казаха, че с ритник я затварят и по този начин затварят конституционно мнозинство”,
обясни Бойко Борисов.
По-късно в четвъртък съпредседателят на “Промяната” Кирил Петков не бе така твърд като колегата си Атанас Атанасов (именно лидерът на ДСБ е автор на репликата с ритника). Но предупреди, че ще държат на прозрачните процедури и няма да подкрепят кандидати, които не одобряват, само в името на някакви сметки и договорки.
“Промяната” и ДБ ще издигнат свои кандидати
Не е идеята коалиционните партньори да са си нагласили всичко, в една седмица да мине всичко набързо и да се събудим с избрани регулатори на тъмно. Нашият призив към управляващите е: това са хората, които ще управляват т.нар. перманентна власт в следващите 5-7 години. За тях трябва да имаме пълно изслушване, честни конкурси - това ще изискваме. Нашите кандидати, които ще предложим, ще бъдат не на база договорки с някого, обърна се индиректно Петков към управляващите. Но в същото време предупреди, че на никого нямало да вдигнат телефона. Включително “на Борисов - да казва: “Ако вие гласувате така, ние ще гласуваме така”.
На този фон лидерът на ДПС-НН Делян Пеевски отхвърли подозренията на “Промяната”, че ще участва в разпределението на тези ключови постове. Групата му изобщо няма да участва в това - нито ще издига кандидати, нито ще подкрепя чуждите.
Това бързане не ми е ясно защо се случва
Отсега го казвам: тези, които сега прибързано ще назначат, твърдо - ако имам мнозинство в парламента, ще ги сменя всичките, каза Пеевски.
Така единственият вариант да се излъчи новият кадрови орган на съдебната власт, който пък да избере новия главен прокурор, е постигане на договорка с ПП-ДБ, които имат 35 депутати. Достатъчна би била подкрепата и на “Възраждане”, но те също ще издигнат свои хора.
Останалите предстоящи попълвания на важни органи са за Сметната палата, БНБ, Конституционния съд, КЗК и КЗД, но те изискват обикновено мнозинство от 120 души.
Общо са задвижени процедурите за излъчване на 49 души, а всички с изтекъл мандат или овакантени са 96.