
В психиатрично отделение към МВР болница за 30 дни отива украинката Ксения Плачкова, обвинена за убийството на двете си деца - момиченце на пет години, и момче на 11 г. Във Вакарел.
Това реши Софийския окръжен съд с мотива, че се налага допълно изследване на психичното състояние на жената.
Бяха разпитани и вещи лица.
"Случаят е сложен - обясни пред съда психиатър Петър Маринов. - Предложението ни е експертизата да бъде изготвена от преподаватели в университетска болница. Тя има тежко психично разстройство. Трябва да се отговори на въпроса какви са болестните механизми, които детерминират поведението ѝ. Изисква се по-задълбочена преценка. За такива сложни случаи трябва качествена експертиза, която да бъде направена в психиатрично отделение. Предлагаме да бъде настанена там за 30 дни."
Според магистратите съда доказателствата били достатъчни, за да посочат авторството на деянието. Наред с това имало вероятност Ксения да извърши ново престъпление, както и възможност да се укрие.
От обясненията ѝ ставало ясно, че е убила децата си, докато те са спели, което според магистратите значи, че те са били в напълно безпомощно състояние.
Проявила е и особена жестокост - с ножа е нанесла удари в жизненоважни органи. Ударите са били достатъчни, за да причинят смъртта на всяко едно от децата.
От експертизи ставало ясно, че Ксения имала суицидни мисли и депресивно състояние. Смятала, че убийството на децата ѝ и нейното са нужни, за да не са в тежест на никого.
"Възприемала е децата си като продължение на своята същност, не като автономни личности - обясни съдийката. - Затова е приемала, че трябва да отнеме и своя живот след техния. Специалисти в областта на психиатрията са посочили необходимост обвиняемата да бъде настанена в психиатрия."