Процедурата ще започне на 17 октомври и ще приключи вероятно през февруари
С дебат за морала и закона Съдийската колегия на ВСС реши да открие процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). 7-годишният мандат на настоящия шеф Георги Чолаков изтича на 22 ноември. Старт на процедурата за определяне на негов приемник ще бъде даден в Пленума на кадровия орган на 17 октомври, седмица след като приключат номинаците за главен прокурор. Така настоящият състав на съвета ще бъде първият, който почти паралелно ще провежда два от трите най-важни избора в съдебната система.
Предложението процедурата да започне на 17 октомври дойде от самия Чолаков и беше подкрепено от деветима от кадровиците. Комисията по атестирането и конкурсите към колегията предлагаше началото да бъде този четвъртък.
Трима - шефката на ВКС Галина Захарова, Атанаска Дишева и Олга Керелска, бяха против.
И сега, както при подновяването на избора на главен прокурор основният въпрос в дискусията беше
редно ли е този състав на ВСС да избира председател на ВАС
Проблемът е, че мандатът на кадровия орган изтече на 2 октомври 2022 г. Въпреки че магистратите избраха свои представители в съвета преди 2 години, те така и не встъпиха, защото депутатите не направиха дори опит да попълнят парламентарната квота. Малко вероятно е с тази задача да се справи и 51-ото народно събрание, защото се изисква конституционно мнозинство от 160 гласа.
Другият проблем е, че ВСС е в намален състав. Съдийската колегия е без двама души, Прокурорската без един, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов не ходи на заседанията, а след 22 ноември няма да има и шеф на ВАС, който е член по право. Така съветът ще намалее до 20 души. За избор на шеф на ВАС са нужни 17 гласа “за”.
Тези аргументи изтъкна Атанаска Дишева, която е противник на идеята ВСС да избира главен прокурор и председател на ВАС. Според Вероника Имова
“моралът е въплътен в закона”,
затова трябвало да започнат процедурата.
Дишева отново спомена да се отправи питане до Конституционния съд, който да каже как да се действа. Самият съвет не е сред институциите, които имат право да сезират КС. Това обаче могат да сторят народните представители. От ПП-ДБ вече дадоха заявка, че ще отправят питане, ако има номинации за главен прокурор. Такива могат да се правят този четвъртък и на 10 октомври. В случай на питане до КС и двете процедури ще се спрат и ще се чака произнасяне. Съветът веднъж вече спря избора на обвинител №1 през юли м.г.
Ако изборът за шеф на ВАС тръгне на 17 октомври, номинации ще се правят следващите четири поредни четвъртъка - 24 и 31 октомври, 7 и 14 ноември. Кандидати могат да издигат най-малко трима членове на Съдийската колегия, министърът на правосъдието и Пленумът на ВАС. Както Георги Чолаков, така и шефката на ВКС Галина Захарова бяха номинирани от колегите си. Вероятно и сега ВСС ще спази традицията
съдиите да посочат кого искат начело
До 17 октомври Комисията по атестирането и конкурсите трябва да пресметне на коя дата ще се проведат изслушването и гласуването. Вероятно това ще бъде в средата или в края на февруари догодина.
До избора на титуляр ВАС ще се ръководи от изпълняващ функциите, който ще бъде посочен от Съдийската колегия. Така и едно от двете върховни съдилища ще се нареди сред многото институции у нас, включително прокуратурата и антикорупционната комисия, оглавявано от временен шеф. В случай че няма номинации или никой от кандидатите не събере при гласуванията най-малко 17 гласа, процедурата се прекратява. След това от ВСС зависи кога отново ще я открие.