От незагасена цигара е тръгнал пожарът в нелегалния дом за стари хора в Банкя, лумнал в сряда около 16 часа. Това е водещата версия на разследващите. Управителката на псевдоинституцията беше задържана за 24 часа.
Делото се води за палеж, обясни вътрешният министър Калин Стоянов. Той посочи, че материалите, които имат другите институции, ще бъдат приобщени към разследването за палежа. Инспекциите са установили административни нарушения и са предадени на прокуратурата и на МВР. Срокът за изпълнение бил 2 месеца.
“Вероятно възникват питания кой трябва да затвори този незаконен дом? Това са въпроси към други институции и министерства”, обясни Калин Стоянов. При пожара, освен че загина мъж, пострадаха трима души. Един е с опасност за живота.
Служителка в дома станала свидетелка на пожара. Лилия е една от двете жени, които са се грижили за възрастните хора. Пожарът избухнал в стаята на загиналия човек от цигара, с която понякога имал навика да заспива, разказа тя пред Нова тв.
Малко след като сервирала обяда на възрастните хора, за които се грижи, Лилия чула викове за помощ. “Докато простирам дрехите, жената, която ме нае, викаше: “Лилия, ела да видиш, че гори”, и то от цигара. Той пушеше много цигари. Не можахме да спасим нищо”, разказа Лилия.
В началото тя се грижела за 10 души, но след проверките започнали да намаляват. В сряда били останали четирима. “Двама мъже и две жени. Бяха болни, на легло”, разказа жената. Останалите трима ще бъдат настанени в два дома за стари хора, стана ясно след посещение на място на изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Веселин Кожухаров и експерти.
В четвърътък зам. социалният министър Лазар Лазаров съобщи, че хосписът е на фирма, която има регистриран пансион за животни, и то на друг адрес.
Още в края на юни при проверка на Агенцията за качеството на социалните услуги било установено, че домът в Банкя работи без лиценз. Проверката била по сигнал на друга администрация и със съдействието на СДВР поради отказ за предоставяне на информация. От агенцията сигнализирали всички органи, включително МВР и прокуратурата, съобщиха от социалното министерство. Съгласно нормативните разпоредби агенцията няма правомощия да спира дейността на фирми, които работят без лиценз, казаха още оттам.
Сградата, където се помещава хосписът, преди била ползвана от бездомни, а някога била дом за деца без родители. Тя е паметник на културата.
Домът е работил няколко месеца и е бил пред затваряне, разказа пък синът на собственичката на пансиона Георги Георгиев пред bTV. “Беше затворен даже, изчакваха да вземат двама-трима човека, които хората да ги приберат. Няма лиценз, както 90% от такива домове за възрастни хора, защото е неизпълним, и майка ми се отказа да се занимава с това нещо. Сградата не може да изпълни изискванията”, каза той. Георгиев и майка му са местни и познати в Банкя.
От кметството в Банкя казват, че са разбрали за незаконния хоспис едва след нещастния случай. “Законът не изисква, за съжаление, местната власт да бъде уведомявана при разкриването на такива домове на територията на дадената община, в случая на района. Ние можехме да вземем отношение по този въпрос, начинът на ползване на сградата е по ЗУТ. Щяхме да намерим начин, когато има нерегламентирана дейност”, казват оттам.