
- Двете формации отбелязаха почти пълен консенсус в секторите на образованието, здравеопазването, закона за референдумите, правосъдието и енергетиката
- Костадин Костадинов отхвърли тезата, че са за излизане от ЕС, предлагат създаването на преговорен екип за от всяка политическа сила, за да предоговорят условията за членство
- Костадинов подчерта, че иска кабинет, в който ГЕРБ и ДПС нямат участие, но няма да подкрепи и правителство, подкрепено от тези партии
След като обявиха, че имат много допирни точки с ИТН по отношение за правосъдното и съдебното законодателство, както и за референдумите, от "Възраждане" дадоха и насоки за теми, на които ще държат. Те искат законодателна промяна в ГПК за намаляване на съдебните такси, както и пълната отмяна на частните съдебни изпълнители. Държавата е най-добрият гарант на правата на гражданите, каза юристът и депутат Петър Петров
Той видя прилики между двете партии и по отношение на Семейния кодекс що се отнася до равноправието на родителите и ролята на бащата, особено ако той има добри характеристики.
ИТН пък подкрепят идеите на колегите си за пряката конституционна жалба.
Какво работи министъра на правосъдието попита Костадинов? Имаме церемониал-майстор. А има държави, в които министърът на правосъдието е и главен прокурор и те са едни от най-добрите в борбата с корупцията", каза лидерът на "Възраждане". Според него последните 3 главни прокурори били частна собственост на Пеевски. Затова от партията искат премахването на функцията главен прокурор.
Думите за държавния обвинител провокираха обяснение от шефа на ПГ на ИТН Тошко Йорданов. "Ние искаме пряко избиране на главния прокурор, но нито напето, нито вашето предложение би могло да постигне достатъчно мнозинство. Искаме да направим необходимите стъпки поне да отнемем част от възможностите, с които тероризира хората. Смятам, че за това може да намерим по-голяма подкрепа. В близък план 1-2-3 години е да намерим допирните точки да подобрим системата. Иначе на експертно ниво може да спорим за стъпките", уточни депутатът.
Павела Митова пък доволно обяви: "днес плувам в свои води. "По статистически данни от 49-ото НС има само 1 тема и 2 партии, които са гласували 100% припокриване на всеки член и всяка алинея - темата е енергетика, а партиите: ИТН и "Възраждане". Затова мисля, че имаме широка подкрепа на тема енергетика", доволна бе депутатката.
Според нея ИТН и "Възраждане" имат допирни точки за Маришкия басейн, предоговарянето на Зелената сделка и срещу либерализацията на пазара за ток.
Искра Михайлова бе доволна, че дори и във фрагментирано НС има начин да се работи съвместно за общи национални цели. Тя посочи, че имат някои различия, свързани с това "как да се постигат дадени приоритети". Двете партии обаче показали, че могат да ги преодоляват.
Андрей Чорбанов от ИТН каза, че от всички ПГ най-добре познава "Възраждане", не само защото седят близо в залата, а и защото в комисии често защитават едни и същи позиции.
Той е притеснение от спадането на образованието на всички нива. "И ние, и вие търсим радикални мерки това да се промени. Огромен проблем е финансирането. Има огромни мега училища с 10-12 паралелки, които взимат много и малки, в малки населени места, които няма как да имат много ученици, което е сериозен проблем. Трябва да се запазят училищата в по-малките училища и да се мотивират учители да работят там", отбеляза Чорбанов. Призна, че имат спорове с "Възраждане" , например за броя на учебниците.
Ще сме на едно мнение за джендър пропагандата и разпространението на нетрадиционна сексуална ориентация, отбеляза депутатът. Но намери, че имат допирни точки и в сектор здравеопазване, макар да имат някои разлики в подхода за определени цели.
Лидерът на "Възраждане" отбеляза, че болниците и полицията няма как да бъдат печеливши търговски дружества. И поиска демонополизация на НЗОК."По темата здравеопазване наистина нямаме разминавания. Дори преди дни подкрепихме законопроект внесен от вас - за мобилните аптеки", каза Костадинов. От партията обаче напомниха, че има проблем с училищните столове и трябва да има национална програма за възстановяване на столовото хранене в училищата, така както има за физкултурата. "Държим занемареното предприятие "Ученически отдих и спорт" да получи подобаващо си място, базите из цялата страна да бъдат върнати към живот", искат от партията на Костадинов.
И докато час основната линия на разговора бяха приликите между двете партии, международния експерт на ИТН Димитър Гърдев директно каза, че ще започне с разликите.
"Няма да поставяме въпроса за излизане от НТАО или ЕС в наше правителство. И вие да бяхте, нямаше да го поставите - защото щяхте да искате да е през референдум. Ние подкрепяме това, всяко правителство ще се съгласи с този референдум", заяви той едновременно порязвайки една от червените линии на "Възраждане", но и оставяйки им надежда за референдум по темата.
"Извън тази тема виждам само общи бази и политики по останалите въпроси. Направлението на нашата партия в ЕС е строго консервативно. Тук е основната ни зад непосредствени действия за намаляване на тази джендър идеология", каза Гърдев.
Костадинов обаче се хвана за думата "наше правителство" и натърти, че ако ИТН го виждат като такова, защо тогава канят и "Възраждане.
"Нито вие, нито ние можем да наложим своите виждания. Говорим за правителство, което ако се формира може да е 5-6 партийно. То ще е много хендогенно", предупреди лидерът на "Възраждане".
Той отхвърли тезата, че за излизане от ЕС. Партията винаги е говорела за предоговаряне на условията за членство, защото те не удовлетворяват националния ни интерес. "Решението, което предлагаме, е създаването на преговорен екип от всяка политическа сила, за да се защити общия интерес. НАТО е заплаха за националната сигурност, но затова трябва да има референдум", каза още Костадинов. Йорданов обаче подчерта, че ако се стигне до такъв референдум, ИТН ще гласуват против.
Той обаче настоя, че трябва да се премахнат чуждите военни бази, "над които нямаме никакъв контрол, там не действа българското законодателство". Йорданов обаче вметна, че някои бази биха могли да са помощник за националната сигурност и да прилагат възпиращ ефект срещу нападение.
Лидерът на "Възраждане" очаква подкрепа за писмото, което са изпратили до служебния премиер Димитър Главчев, с което искат създаване на нацонално-организационен комитет за отбелязване на 14 века Стара Велика България.
"По темата Македония имаме 100% съвпадение, за съжаление сме само две партии с правилното отношение", каза той. И призна като голяма стъпка решението им да се откажат от властта заради "предателството на правителството на Кирил Петков по темата Македония".
"Трябва да намерим проблемите, които са ни важни и да ги решим", завърши срещата Тошко Йорданов.
От "Възраждане", за сметка на ИТН, смятат, че времето на плоския данък си е отишло. Прогресивното подоходно облагане работи, каза Цончо Ганев. Това обаче не значело вдигане на данъците. Говорим за преразпределение на приходите. Взехме данни от НАП, които са плашещи. От всички работещи заплати от 1000-1200 лв. получават 1 720 хил. човека. От 1200 до 2400 лв - 727 000 човека. Това е потресаващо", каза депутатът. Според него малко над милион са тези с възнаграждения от 2400 до 6600 лв. "Имаме огромен сив сектор с помощта на държавната администрация и МФ. Ако това продължава, ще имаме работещи бедни и издъхваща социална и медицинска система", предупреди Ганев.
Съпартиецът му Петър Петров заговори за реорганизация на МВР - да има повече служители на терен и по-малко административен персонал.
"В тази седмица на разговори търсим баланс, разум и спокойно водене на разговор, за да проверим има ли желание веднага да се работи по конкретни проблеми. Държавата не просто е в политическа криза - няма я", заяви Станислав Балабанов близо 2 часа и половина след началото на срещата. И отчете резултатите от разговорите:
"Безапелационна подкрепа за референдума от всички до момента. Антикорупционно законодателство - почти 100%. Без Пеевски - всички. Енергетика, образование, здравеопазване. Основни различния по отношение на външната политика, но по нещата, които ни обединяват като нация - подкрепа. Въпросът е може ли да помислим има ли възможност да работим вече към програма с ясни краткосрочни планове за законодателство и към нея срокове и за дългосрочни промени".
Балабанов поиска да разбере има ли воля в парламента да се излезе от политическата криза, или да не се губи държавно време и президентската институция да продължи с фиксирането на предсрочни избори.
А намека, че ИТН са длъжни да разговарят с ПП-ДБ и ГЕРБ, зад които има стотици хилади избиратели, очевидно не се понрави на лидера на "Възраждане".
Костадинов подчерта, че иска кабинет, в който ГЕРБ и ДПС нямат участие, но няма да подкрепи и правителство, подкрепено от тези партии. "Държавата не е в криза, колониалният режим в е криза, статуквото от последните 25 г. е в криза и това е най-хубавото, което може да се случи. България умираше стабилно 35 г. благодарение на този режим", каза той. С вас, с изключение на някои детайли почти нямаме разлики, доволен бе Костадинов.
"Не правим разлика от ДПС с Пеевски или без Пеевски. Той е тумор, който трябва да бъде изрязан. Това не подкрепя генезиса на Пеевски. Ако днес го премахнем, без да премахнем генезиса, ще се появи друг Пеевски. Създателят на Пеевски си е тук, не се е оттеглил. няма как да подкрепим правителство, подкрепено от представители на ДПС, без значение дали са или без Пеевски", завърши изявата си лидерът на "Възраждане".
Йорданов предупреди, че и при нови избори ДПС няма да изчезне. "Проблемът там ще изчезне, но би могъл и да изчезне през управлението. Проблемът не е в партията, а във възможностите, които им е дала държавата", смята той. И обяви, че ще търсят подкрепа от останалите партии, въпреки отказа на Костадинов.