
"20 години задаваме един и същи въпрос: "Къде сгрешихме ние възрастните, за да накажем така децата си? Защо се случи така че заради нашите грешки си отидоха най-невинните". Всяка година на възпоменанието от смъртта на децата търсим отговор на нашата собствена отговорност, какво да направим, така че никога повече с нито едно дете да не стават такива трагедии." Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова на възпоменанието за годишнината от трагедията, в която загинаха 12 български ученици. Тя подчерта, че отговорността на възрастните е да знаят последиците от всяко действие и решение. "И тогава, когато строим пътища и тогава, когато качваме децата си в изправни автобуси и когато сме решили всички проблеми, за да може децата ни да се върнат живи и здрави, когато ги изпратим на екскурзия. Дано в името на тяхната памет, сме научили тези уроци", допълни Йотова.
Тя с вълнение изказа благодарност и признателност за героизма и човешката сила на спасителите, които в онази априлска нощ скочиха в ледените води на Лим, за да помагат, без дори да се замислят, че може да не изплуват. "Това може да се направи само от братя за братя", каза Йотова.
Вицепрезидентът припомни, че спасителите на българските деца бяха наградени от президента Георги Първанов с едно от най-високите отличия на България. Получиха и документи за българско гражданство. Разказа , че години по-късно лично връчила документите за българско гражданство на един от спасителите - Сафет Баличевац. "Спомняше си всичко от онази трагична нощ . Бил е само на 20 г. Попитахме го: Не те ли беше страх, тъмно студено, да се хвърлиш да спасяваш децата, без да знаеш дали ще излезеш?" А той отговори: "Не съм се замислил нито за момент. Трябваше, защото долу бяха децата", разказа вицепрезидентът и се просълзи с края на историята - че най-трудният въпрос за Сафет е този от неговите собствени деца:"Защо не е спаси всички български деца".
Тя подчерта пред хората от Приеполе и Биело поле, че благодарение на създадената след трагедията фондация "Ангели от Лим" бе променено законодателството, така че вече деца да не пътуват през нощта и да се возят в нови, изправни автобуси.
"Всяка година почитаме паметта на децата, които загинаха тук, но учим своите уроци като възрастни, а един от най-важните човешки уроци е да пазим доброто у нас така, както ни го показаха спасителите от Лим. Защото тук нямаше различия между етноси, народи и религии. Имаше само човещина", завърши Йотова