Иван Таков събра 500 социалисти от цялата страна, за да възродят БСП
Абсурдно е членове на други партии да организират вътрешнопартийно движение, отвърнаха хората на Нинова
Опозицията vs. Корнелия Нинова - войната в БСП става все по-ожесточена. 500 социалисти учредиха вътрешнопартийно движение “Бузлуджа”, а от “Позитано” 20 определиха срещата им като “фалшива, с чужди партии, стари лица, без нови идеи”.
Седем месеца преди прекия вот за избор на лидер опозицията на Корнелия Нинова се събра в събота в зала 6 на НДК на “брейнсторминг” как да бъде възродена БСП и да се обедини цялото ляво. Срещата обаче се превърна във вълна от критики към Нинова - членове на Националния съвет я заподозряха в опит за нарушение на устава, за да се кандидатира за трети мандат. И поискаха тя да бъде сменена.
А за новото вътрешно движение избраха знаково името “Бузлуджа” - по аналогия с историческия връх, на чиято поляна през 1891 г. се провежда учредителният конгрес на БСДП, поставил официално началото на социалистическото движение в Царска България. Неслучайно и до днес именно на Бузлуджа в началото на всеки август БСП празнува.
Идеята за “Бузлуджа” даде лидерът на БСП - София, Иван Таков. Аргументира се с пример как на местните избори в столицата миналата година имаше голям ляв блок зад Ваня Григорова и в резултат тя остана на около 1,5% зад настоящия кмет Васил Терзиев.
“Да си дадем възможност да вършим истинска, смислена политическа работа, без да разчитаме на идеите, инициативите и мотивациите на централното ръководство”, каза Таков. “Работата ни е блокирана от междуличностни конфликти”, каза той. (Виж още в карето по-долу.)
Затова и на срещата бяха поканени представители на други леви формации като Мая Манолова, както и самата Ваня Григорова. За първи път на публичен форум се събраха двама бивши председатели на БСП - Георги Първанов и Сергей Станишев. А в препълнената зала 6 на НДК, събрала социалисти от цялата страна, бяха забелязани знакови лица като Петър Мутафчиев, Георги Пирински, Велислава Дърева, Кирил Добрев и др.
Състояние на “превзета партия” - така определи ситуацията в БСП евродепутатът и бивш премиер Сергей Станишев. Според него войната в партията я унищожава и призова да се “върне духът на другарството”. “Мразим се повече помежду си, отколкото с политическите опоненти. Трябва да се търси широко ляво обединение”, смята Станишев.
“Абсурдно е членуващи в други партии да организират движение вътре в БСП. Нечленуващи в БСП да искат свикване на извънредно заседание на конгрес на БСП. Това минава всякакви граници на политическа логика и морал” - с такава позиция излезе Изпълнителното бюро на партията ден по-късно. От “Позитано” обясниха, че въпросът с лидерството в БСП се решава единствено от членовете на партията на пряк избор. И видяха в срещата опит да се отслаби БСП на прага на нови избори.
В отговор част от участниците в срещата - изключените от конгреса миналия февруари, обявиха, че след изтичане на 1-годишния срок по устав са възстановили членството си и като социалисти са се включили в движение “Бузлуджа”.
“Единственият правилен път за лявото е обединение. Нинова докара БСП дотам, че извън партията да има повече социалисти, които да милеят за лявата идея, отколкото в ръководството ѝ”, написа пък Мая Манолова.
С този председател не може да се разберем
“Напълно наясно сме, че с този председател на БСП не може да се разберем. Не може да си говорим на езика на ценностите, не може да се разберем на езика на принципите”, заяви председателят на БСП - София, Иван Таков в събота. Според него сега партията загива. “Работата ни е блокирана от междуличностни конфликти”, каза той и добави: БСП се превърна в брокер, за да преустрои мнозина.
Преди по-малко от 8 години БСП издигна президент на България, а днес БСП е пета политическа сила в Народното събрание и на последните избори са гласували над 4 пъти по-малко хора.