12 са принципите, на които трябва да отговарят кандидатите
Седма процедура за присъждане на Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво на български общини за периода 2024-2026 година стартира Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/. Местните власти могат да кандидатстват за приза в периода от 12 март до 12 юни 2024 г., уточняват от пресцентъра на ведомството.
Инициативата е в изпълнение на Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво на Съвета на Европа, която е приета от България и практически се прилага от 2007 година.
Европейският етикет за иновации и добро управление на местно ниво е сертификат за качество на цялостното управление в общините, което се оценява по единни критерии и индикатори, разработени от Съвета на Европа, валидни за всички държави членки.
Дванадесетте принципа за добро демократично управление на местно ниво са в сърцевината на стратегията и тяхното приемане и прилагане от общините гарантира ефективно и ефикасно планиране и управление на местни политики и мерки в полза на гражданите, различните социални групи и бизнеса.
Дванадесетте принципа са: честно провеждане на избори, представителност и гражданско участие; отзивчивост; ефикасност и ефективност; откритост и прозрачност; върховенство на закона; етично поведение; компетентност и капацитет; иновации и отвореност за промени; устойчивост и дългосрочна ориентация; стабилно финансово управление; човешки права, културно разнообразие и социално единство; отчетност.
Организацията и провеждането на процедурата за присъждане на Европейския етикет се осъществява в партньорство между МРРБ и Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Европейският етикет се присъжда от Националната платформа на партньорите за добро демократично управление на местно ниво, която е акредитиран от Съвета на Европа орган.
Право да кандидатстват за присъждане на Европейския етикет имат всички български общини, които приемат и прилагат в работата си 12-те принципа за добро демократично управление на Съвета на Европа по решение на съответните общински съвети. Отличието е валидно за период от 2 години. Призът се връчва на удостоените общини на форум на местните власти, организиран по инициатива на НСОРБ и/или на МРРБ.
До момента са проведени шест процедури, на които са връчени 109 приза. С Европейски етикет за добро демократично управление досега са удостоени 42 общини.