49-годишният зам.-търговски директор на "Ботев" (Пд) Въльо Петков, шефът на охраната на "канарчетата" Милен Стоянов и полицаите Галин Колев и Мартин Ламбрев, обвинени в участие във въоръжена престъпна група за изнудвания и принуди, остават зад решетките. Апелативният съд в Пловдив потвърди мерките за неотклонение, които четиримата получиха на 26 януари.
Както "24 часа" вече писа, групата беше задържана миналата седмица. Според прокуратурата те са използвали сила и заплахи, за да отнемат 35 000 лв. от двама димитровградчани и са упражнявали натиск върху фенове на "Ботев", които критикували президента на отбора Антон Зингаревич.
Соченият за организатор на групата Въльо Петков е с 5 обвинения за изнудвания и принуда, извършени между септември и ноември м.г. Ако бъде признат за виновен го заплашват от 5 до 15 г. затвор, глоба и конфискация на 1/2 от имуществото. По време на предишното заседание адвокатът му Константин Давчев възрази, че другите наричали клиентът му шефе просто заради позицията му. С мотив, че четиримата може да извършат други престъпления, ако са на свобода, съдия Михаела Добрева ги остави в ареста.
Към делото днес беше приложен още един том доказателства - 108 листа с нови привличания към наказателна отговорност, разпити и друга документация. Прокуратурата събирала данните до края на работния ден вчера. Приобщени бяха и медицински документи за здравословното състояние на майката на Галин Колев.
Адвокатът на Милен Стоянов Евдокия Кемалова поиска мярката за неотклонение на клиентът ѝ да бъде променена, като я обяви за незаконосъобразна, немотивирана и несправедлива. Пред магистратите тя посочи, че определението е било качено със закъснение в системата. Освен това защитничката изтъкна, че искането за постоянен арест е било внесено след изтичането на 72-часовия срок от задържането на групата.
"Обсъждайки обоснованото предположение Окръжният съд не е изложил мотиви по всички доводи. Твърдя, че по делото липсват дори данни за авторството, какво остава за доказателства", каза Кемалова. Тя попита и защо след като част от престъпленията се твърди, че са извършени в Димитровград, Пловдивската прокуратура е иззела правомощията на Хасковската. "Само на това основание Пловдивската прокуратура е некомпетентна да разследва това дело", каза адвокат Кемалова. Според нея не може да се направи обосновано предположение за вината на клиента ѝ. Освен това поиска от магистратите да не взимат предвид новите обвинения. "Вие сте длъжни да се произнесете само по направеното искане", каза адвокатката.
Колегата ѝ Никола Симеонов, който защитава полицая Галин Колев се присъедини към становището, че няма мотиви за най-тежките мерки за неотклонение. Според него не е ясна хронологията на събитията, за които са обвинени четиримата. По думите на адвокат Симеонов прокуратурата е превърнала делото в особено производство, в което върховенството на закона не важи. "Ние имаме само задължения, а обвинението има само права", заяви той. В хода на заседаието клиентът му заяви, че вчера е бил уволнен със заповед на директора на ОД на МВР-Пловдив ст. комисар Георги Чергов.
След няколкочасово заседание Апелативният съд потвърди ареста на четиримата. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.