Все повече компаниите ще връщат служителите
присъствено в офиса - разбра се, че дистанционната работа води до загуба на екипния дух и креативност. А човешкото общуване става все по-важно
През 2024 г. ще има струпване на много ключови избори по света.
В същото време проучвания показват нарастващ дял на хората, които избягват да се информират добре. Предпочитат заобиколни маршрути като социални медии и онлайн платформи за подбор. А както добре знаем, те са подходяща почва за хибридни атаки и манипулации.
Младите поколения буквално живеят в социалните мрежи. Фейсбук остава една от най-използваните, но
влиянието ѝ върху журналистиката намалява, защото измества фокуса си от новините
Причината е растящата популярност на платформи за споделяне на видео като YouTube и TikTok, с които трябва да се конкурира. Китайската социална мрежа е достигнала 44-процентов дял сред хората между 18 и 24 години, като всеки пети вече я използва и за новини. При тийнейджърите тя заема още по-ключово място.
Някои анализатори даже прогнозират, че видеото ще се превърне в основно средство за общуване.
Като прибавим и набиращия скорост интерес към изкуствения интелект (ИИ) с цел получаване на информация, нещата около автентичното поднасяне на политически послания изглежда доста предизвикателно.
“Изборните години представляват благоприятна почва за кампании за социално инженерство и дезинформация и няма причина да вярваме, че 2024 г. ще бъде изключение.
С увеличаването на политическото напрежение нарастват и усилията за манипулиране на общественото мнение и подкопаване на демократичните процеси. Киберпрестъпниците се възползват от обществените разделения”, пише “Форбс”.
Експертите по онлайн сигурност на списанието обаче вярват, че способността на ИИ да анализира огромен обем данни, да очертава модели и тенденции ще бъде използвана и за противодействие на тези тровещи информационната среда вмешателства, а не само за тяхното създаване.
Причината е, че информационните технологии стават все по-сериозен фактор в човешкия живот и ако не бъдат употребявани мъдро,
в един момент може да доведат до неговото унищожаване
Вече видяхме колко пагубно се отрази на социалното общуване дистанционната работа, която набра мощ по време на пандемията. Много мултинационални фирми бързо я припознаха като постоянен трудов модел, но за кратко. След като се сблъскаха със загуба на екипен дух и креативност, сега се опитват постепенно да върнат служителите си в офиса за възможно по-дълго време. Очаква се тази тенденция да продължи и през новата година, тъй като човешкото взаимодействие става все по-ценено на фона на разклатеното доверие в демокрацията.
Проучвания показват, че недоволствата от днешното ѝ функциониране се засилват дори в западните държави, които са възприемани като нейна родина. Все повече хора смятат, че настоящите демократични системи предпочитат богатите и могъщите и игнорират всички останали.