"Всички ще имаме много по-различни искания и очаквания от пенсионната система. Когато говорим за социалното подпомагане, бих добавила и сектора на социалните услуги, защото възрастните хора ще се увеличават и за тях не е важно само да имат пари, но да имат и услуги. Фонд за дългосрочна грижа също е тема, която трябва да бъде поставена в обществото и да се потърси начин чрез преструктуриране на вноските и да се види какво може да се направи в тази насока. Тепърва над 750 млн. лв. ще бъдат предоставени през плана за възстановяване за социални услуги за възрастни хора". Това каза председателят на социалната комисия в НС Деница Сачева на форум за пенсиите, който бе организирана в четвъртък от Българската стопанска камара.
Според нея много теми в пенсионно-осигурителната система изискват дългосрочни политики, сериозни инвестиции и усилия. Ако няма голяма обществена подкрепа, ще продължим още доста години да си говорим за пенсиите и за минималната заплата само като номинални числа и да следваме вълната от общ популизъм, каза още тя. И беше категорична, че трябва да има стратегически документи, които се правеха преди 20 г. със съответните индикатори, икономическа обосновка и ясни социални измерения. "Ако не се върнем към този стар, класически модел по правене на стратегии, няма да има никакъв смисъл и няма да направим и една крачка напред. Очаквам от Министерството на труда и социалната политика да подходи отговорно по отношение на този прословут анализ и той трябва да съдържа всички тези предизвикателства, за които говорим днес", каза още бившата социална министърка.
Според Сачева тристълбовият модел няма алтернатива. Рано е още да кажем дали той работи или не, защото пенсиите от третия стълб се изплащат от скоро. Не трябва да говорим за конкуренция между първия и другите стълбове, каза още председателят на социалната комисия в парламента.
"Трябва да говорим много повече за заетост и за увеличение на базата на хората, които се осигуряват, за намаляване на сивата икономика и осъвременяване на трудовото законодателство. Трябва да разберем, например, защо младите хора не се осигуряват. Изобщо трябва да разбираме какви са истинските причини за даден проблем, за да можем да го решаваме", каза още Сачева.
Отбеляза, че недоверието в институциите е много сериозно. Да говорим в момента за увеличаване на вноската не е политически, а обществено неприемливо, защото ние сме големи длъжници на това да докажем, че можем да управляваме обществени пари ефективно. Когато говорим за увеличаване на вноски, трябва да погледнем холистично - и за данъците, и за вноските, и за здравното осигуряване, каза още тя.
Според нея е важно да се обърне внимание и на мобилността на работната сила. Ако моята майка 40 години е работила на едно място, то моето дете може да има 40 работни места и част от тях да са в различни държави. Устойчивостта на социално осигурителните системи в рамките на ЕС все повече ще зависи от решенията, които са свързани с мобилност. И да не забравяме, че НОИ не се грижи само за пенсионерите, но и за безработните, за майките и за редица други категории, за които трябва да мислим, когато говорим за устойчивостта на осигурителната система, каза още тя.
Според нея трябва да запазим пенсионния модел, да се осъвремени, да се погледне аналитично в бъдещето и да се комбинира солидарност и лична отговорност, включително и ограмотяване на хората.