- 3-седмичната ваканция ще попречи на изслушването на министри и парламентарния контрол, смятат от "Възраждане"
- Ще си сърбате попарата, заплашиха от ИТН и прогнозираха, че управляващите ще се сблъскат с "народна любов" - първо от зърнопроизводителите, после от пострадалите при пороите
Депутатите да излят в 3-седмична почивка по време на предизборната кампания - тази тема подпали нова конфронтация между управляващото мнозинство и опозицията. По предложение на Десислава Атанасова от ГЕРБ, Кирил Петков от ПП, Делян Пеевски от ДПС и Атанас Атанасов от ДБ народните представители ще работят извънредно три поредни понеделника и вторника - на 18, 19, 25 и 26 септември, като и на 2 и 3 октомври.
За сметка на това ще почиват три седмици - в периода 11-13 октомври включително, 18-20 октомври и 25-27 октомври.
Във ваканцията обаче ще има заседания на парламентарните комисии. Транспортни разходи на депутатите ще се признават само за провеждането на комисии.
"Очакваше се някакъв тип подобно решение, но не очаквах чак такава смелост - да предложите парламентът да не работи един месец. А ни обяснявахте колко е важно да се работи и да се приемат закони. Искате да работим допълнително 6 дни, а да почиваме 16. Това няма как да компенсира работата на парламента", предупреди Георги Свиленски от БСП. И иронизира мнозинството като им даде идея да предложат НС да не работи до края на годината, за да няма кой да им показва грешките, а да си управляват от кабинет или манастир. Според него обикновено НС излиза само в едноседмична почивка при местни избори.
Тошко Йорданов от ИТН също заподозря, че така сглобката се готви за изборите. "Ще се юркате по местни избори, за да може да откраднете и от там, ако някой от вашите стане кмет. Ще обясняваме на хората какви политически отпадъци сте. Приятно гласуване, ще си събрате попарата много скоро", заяви той.
Иван Ченчев от БСП също се разгневи, че НС няма да заседава и напомни, че съвсем скоро са се върнали от една ваканция. Имаме работно място и то е тук, не може да ни няма в месец, който предхожда гледането на бюджета, например, заяви той. Според него това се правело, за да "спечелят някое и друго съветническо място, а те няма да са много".
Искра Михайлова от "Възраждане" обяви, че Ченчев е пропуснал да отбележи, че депутатите 3 седмици няма да могат да се приберат в избирателните си райони заради извънредните заседания. И така няма да могат да комуникират с хората от регионите си. Основните техни депутати са софийски граждани, не са напускали столицата, тези хора не могат да разберат какви са проблемите в регионите, смята тя.
Росен Костурков от ПП опита да защити предложението за ваканцията с въпрос към БСП - попита Свиленски и Ченчев къде са били на13 и 17 октомври 2019 г и работил ли е парламентът тогава. Имало ли е извънредни заседания, колкото сега са предвидени, попита Костурков. Съотношението според него било 6 извънредни заседания срещу 9 почивни дни, а не 16 както твърдял Свиленски.
Георги Свиленски обаче зададе друг въпрос - ще затворят ли през това време и трибуните, и пресцентровете на МС и всички министерства, или ще ги използват само те за вота. "Кой иска да се възползва неправомерно за предизборната кампания? Има само един аргумент. Кандидатите за кмет излизат в отпуск за изборите. Г- н Желязков вероятно ще е кандидат. Искате отсега да вземете решението той да си върши кампанията. Но той има 6 заместника и някой от тях може да поеме воденето на заседание", заяви депутатът от БСП, намеквайки, че председателят на НС е кандидатът за кмет на София от ГЕРБ.
Ченчев пък каза, че през 2019 г. е нямало война. Тогава не изоставахме с плана за възстановяване, а сега изоставаме, добави той.
Петър Петров от "Възраждане" видя в 3-седмичната ваканция ще попречи на изслушването на министри и парламентарния контрол. 3 седмици министрите няма да бъдат отговорни в пълния си обем пред народните представители, заяви той. Но заподозря, че и без това сглобката няма да вика министри, тъй като нейни представители за шефове на парламентарните комисии.
Атанас Атанасов от ДБ обаче заяви, че Костадин Костадинов е подкрепил идеята за почивката и призова "Възраждане" да се разберат кой каква теза защитава. На председателски съвет ръководителите на формацията били "въодушевени от тая идея". "Когато не излезе сметката, бият келнера, бият и пианиста", завърши Петър Петров, според когото мнозинството се гласи да парцелира местната власт.
Станислав Балабанов от ИТН пък излезе с контрапредложението те, БСП и "Възраждане" да подкрепят идеята. "Да ги пуснем от управляващата сглобка, специално от ПП се очертава драматична кампания - ще срещат народната любов. Първо със зърнопозводителите, които ще им покажат как жъне комбайна. И хората в Карлово, и Царево ще ги чакат с голямо нетърпение. Ще се забавляваме в социалните мрежи с видеа на Атанасов, че ДБ е лодка на промяната. Удобно ще пътуват към Лозенец, където ще ги почерпят с кафе и кадаиф, от този който ги контролира. Лодката ще е без гребла, защото формацията му е е насочила към една кафява река надолу. Да им дадем отпуска и като се върнат да си дадат оставката", цветен бе той в изказа си.
Съпартиецът му Тошко Йорданов пък заяви, че в правилника на НС били написани ваканциите на депутатите. НС можело да променя законите, но предложението било неморално и незаконно. Вонсители на идеята за ваканцията били Пеевски, "генералът на повикване, Десислава Атанасова им е коалиционен партньор на ДПС от години", към тях бил и човек със страни думи в речника си, от днес - спекулатори. Той предложи управляващата сглобка още днес да закрие НС. Зърнопроизводителите като блокират страната, няма да може да си стигнете до районите, мамини сладки, предупреди той ПП-ДБ и ГЕРБ.
Един час протече дебатът по ваканцията.
118 депутати бяха "за" почивката, 35 бяха против, а един от "Възраждане" се въздържа - хората на Костадинов се разцепиха 8 подкрепиха идеята, а само двама не. Затова и Георги Свиленски от БСП поиска прегласуване - заедно водили дебата срещу почивката и бил изненадан. При прегласуването "Възраждане" съгласните бяха седем, а двама против, без въздържали се.Един от ИТН подкрепи почивката при второто гласуване, 9 бяха против, както и 22 от БСП.