
- Директори в Пловдив питат за пари
- Д–р Невен Енчев: Можем да настаним до 100 пациенти, не ме интересува кой ще плаща
- Два екипа от ВМА ще се включат в помощта
Големи български болници, сред които и няколко пловдивски, са в готовност да лекуват пострадали от зловещото земетресение в Турция, което уби почти 5000 души.
"Имаме възможност и сме готови веднага да реагираме. Пловдив е сравнително близо до Турция" – така собственикът на частните пловдивски болници "Медлайн" и "Централ хоспитал" д–р Невен Енчев изрази пред "24 часа" готовността да окаже лечение на пострадали от адското земетресение в Турция.
Казва, че двете лечебници имат готовност да приемат до 100 души в отделенията по ортопедия, травматология, анестезиология, онкология, хирургия и урология.
"Изобщо не ме интересува кой ще финансира престоят им. Ако турската страна има възможност да плати – добре. Ако БЧК откликне с пари – ок. Ако не могат, ние ще го поемем за наша сметка", каза д–р Енчев. Той обясни, че лекарски екипи не могат да пратят в поразените райони, но прием на пациенти от Турция в Пловдив е възможен.
"Създайте организация по посрещане, настаняване и осигуряване на средства за лечението. Това е толкова сложно нещо. Ами, ако не дай боже, удари подобно бедствие и България, задавате ли си въпроса къде ще бъдат настанени здравно неосигурените", продължи с въпроси проф. Дойков.
На подобно мнение е шефът на друга частна пловдивска болница – "Св. Иван Рилски" д–р Николай Салутски. Той нарече въпросът ни - дали биха лекували пострадали от Турция, наивен. "Смятам, че Турция няма да има проблем да се справи с приема на пострадали. Не вярвам да се стигне до там да търсят помощ от България", каза д-р Николай Салутски.
И от УМБАЛ "Свети Георги" заявиха, че няма да върнат никого, но на този етап не могат да кажат колко пациенти и в кои клиники, тъй като нямали такова отправено искане от държавата.
Два екипа от ВМА заминават да помагат на пострадалите в южната ни съседка. Екипите са в състав лекар-хирург и анестезиологична медицинска сестра и са част от Модулните военномедицински формирования за осигуряване на медицинска помощ при бедствия, аварии, катастрофи и други. Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница повече от век.
УМБАЛ "Св. Иван Рилски" в София предлага диагностика, лечение и висококвалифицирани грижи за ранените в Турция.
УМБАЛ-Бургас има готовност да приеме пострадали от земетресението в Турция. Като стратегическа болница, която обслужва цяла Югоизточна България, тя разполага с 30 отделения и 2 клиники. Няма проблем да окажем помощ на пострадали хора от южната ни съседка, ако се наложи, коментират от ръководството на многопрофилната областна болница.
В пълна готовност е и университетската болница "Дева Мария" в бургаския квартал "Ветрен", установи проверка на "24 часа".
В МБАЛ "Света Анна" във Варна не са получавали запитвания дали могат да приемат пострадали от Турция и Сирия. "Ние сме държавна болница, приемаме всякакви спешни случаи, ако се наложи ще приемаме и пострадали от земетресението", заявиха от лечебното заведение.
Началниците на отделения в МОБАЛ "Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново ще коментират готовността да приемат пострадали в сряда на оперативка. Тогава ще дадат становище.