Зекие Ахмед получи оправдание от пловдивския апелативен съд, след като магистратите в Кърджали и дадоха 1 г. условно за злоупотреба с евросредства в размер на 2450 лева. Жената е била обвинена в предоставяне на невярна информация за обработваемата от нея земеделска земя.
На 31 май 2013 г. подала заявление пред фонд „Земеделие“ в Кърджали за подпомагане. Проверка от обаче установила, че е предоставила неверни данни. Става дума за 8 хектара, за които нямало сключени договори за наем със собствениците на земята. Пред съда Зекие заяви, че е имала устна договорка за ползването на въпросните земи и е плащала на ръка рентата на собствениците.
Пловдивският апелативен съд прецени, че с оглед малозначителността на деянието, ниската стойност, изтеклият голям период от време от извършване на деянието, чистото съдебно минало на подсъдимата и явната незначителна обществена опасност са достатъчно предпоставки за отмяна на присъдата.
Решението на Апелативния съд подлежи на обжалване протест пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок от днес.