Китайски учени откриха пеещи пясъци в островната провинция Хайнан. Според учените от Северозападния институт по околна среда и ресурси към Китайската академия на науките, този феномен е забелязан за първи път на тропическия остров и вероятно ще привлече повече туристи, съобщава радио Пекин.
Пеещи пясъци има на много места във вътрешността на страната, например близо до пещерите Могао в провинция Гансу. "Наличието на крайбрежни пеещи пясъци е знак за качествени плажове. От дълго време се считаше, че в Китай няма такива, но последното откритие опроверга тази теория", каза ръководителят на екипа Цю Дзиендзюн.
За разлика от пеещите пясъци в пустинята обаче, честотния спектър на крайбрежните е по-тесен и с относително по-остър звук. "Необходими са повече проучвания за защитата", каза Цю Дзиендзюн.
"Междувременно обаче би било чудесно да се изгради крайбрежен парк, който да служи като платформа за научните изследвания", допълни той.