Свещеник и монахиня са били ранени при нападение с нож тази сутрин в Ница, съобщи френското издание „Фигаро“, цитирано от Би Ти Ви. 31-годишният нападател е арестуван. Той спонтанно заявил пред полицията, че в изборния ден искал да "убие Макрон".
Инцидентът е станал в църквата „Сен Пиер д'Арен” в южната част на града. Около 10 ч , малко преди службата, в църквата влиза човек, който веднага се насочва към свещеника Кшищоф Руджински, на 57 години, от полски произход. Намушкал го около 20 пъти главно в областта на гърдите. Сестра Мари-Клод, на 72 години, е била леко ранена в ръката, когато се намесила, за да обезоръжи нападателя.
Двамата пострадали са получили медицинска помощ. Животът им не е в опасност според първоначалните заключения на лекарите, твърдят няколко източника, позовавайки се на изказване на министъра на вътрешните работи Жералд Дарманин в „Туитър“. Той изрази своята солидарност с енориашите и поздрави полицейските сили за бързия арест на извършителя.
На този етап от разследването мотивите на нападателя, арестуван със седемсантиметров нож, остават неясни.
Роден през 1991 г. във Фрежус и живеещ в Ница, Кевин Р. спонтанно заявил пред полицията, че е "от еврейската вяра". Нападателят има биполярно разстройство и наскоро бил приет в болница в Ница заради психични проблеми. Не е известен на полицията и разузнавателните служби. Разследването засега изключва версията за терористичен акт. Въпреки това Националната прокуратура за борба с тероризма е била уведомена, което е обичайно при такива обстоятелства.
Прокурорът от Ница Ксавие Боньом е отишъл на мястото на инцидента по обяд. "Трябва да се прояви предпазливост", заяви той на брифинг за пресата.
Районът е отцепен от полицията. Депутатът Ерик Сиоти, който също отиде на място, осъди в „Туитър“ „ужасното нападение срещу свещеник и монахиня“.