Предлага се съдилищата още в зародиш да могат да отхвърлят искове, целящи тормоз над медии и НПО-та
19 дела за клевета, заведени от богат и влиятелен бизнесмен, трябваше да бъдат връчени на Дафне Каруана Галиция през 2017 г. Няколко месеца по-късно журналистката бе убита с дистанционно задействана бомба, монтирана под колата ѝ. Гражданските и наказателните исковете срещу нея бяха общо 47, а инициатори винаги бяха богаташи и политици, обърнали се към различни адвокатски кантори.
“Ние сме група от организации на гражданското общество, които смятат, че това е най-бруталният случай на SLAPP, който сме виждали досега. Той изглежда още по-зле от факта, че делата продължават и след смъртта на Дафне Галиция - срещу нейния съпруг и тримата ѝ синове.” След този призив от над 60 граждански организации, сред които “Репортери без граници”, “Амнести интернешънъл” и “Трансперънси интернешънъл”, включително Българският хелзинкски комитет,
ЕС се зае да въведе общоевропейско законодателство
за защита от SLAPP на журналисти,
активисти, информатори, писатели и хора с активна позиция.
SLAPP буквално означава стратегически съдебни производства срещу участието на обществеността (от англ. Strategic Lawsuits Against Public Participation). Въпросните дела са известни още като дела шамари (от анлг. slap - шамар), защото обичайно се ползват от властите или мощни бизнеси като наказателна мярка срещу медии и организации, защитаващи обществен интерес. Това е форма на правен тормоз, предназначена да сплаши критичните гласове и да ги накара да млъкнат. Целта на завеждащите SLAPP дела не е непременно да спечелят, а да сплашат и фалират финансово критиците си с високи суми за съдебни разноски в течение на години.
“Виждаме как в Европа се появява тревожен модел на държавни служители или бенефициенти на големи обществени поръчки, които приемат тактиката на знаменитости и олигарси, за да се предпазят от по-сериозно ниво на контрол, което изискват техните позиции или финансови връзки с правителството”, посочват организациите.
Проучване на Европейската комисия от 2020 г. показва нарастване на подобна враждебна активност срещу работещите в медиите особено когато тази работа се фокусира върху злоупотребата с власт и корупцията. Въпреки че повечето съдебни процеси приключват с оправдаване на журналиста, те имат сериозен негативен ефект върху свободата на работата му и общественото доверие към него. Делата шамари обикновено
имат съкрушителни финансови последици
върху жертвите им,
които могат да ги откажат да продължат дейността си в защита на обществения интерес. Често подобни съдебни процеси са съпътствани и от заплахи за физическа саморазправа, какъвто бе случаят с убитата малтийска журналистка Дафне Галиция.
В проучването се посочва, че подобни заплахи през последните години са докладвани в България, Белгия, Франция, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Испания. Сред най-емблематичните SLAPP искове срещу журналисти е този за обезщетение в размер на 1 милион евро срещу двама журналисти на полската медия Newsweek, както и поредицата от 39 неоснователни дела за клевета, насочени срещу журналисти от словенски разследващ сайт.
Много SLAPP дела се завеждат и срещу защитници на правата на човека, представители на различни НПО и лица, подаващи сигнали за корупция. Такъв бе искът за 1 милион евро обезщетение, предявен от испанския производител на месо Coren срещу природозащитника Мануел Гарсия. Той изложи на показ незаконните практики на компанията при управление на животински отпадъци. Твърди се, че по-рано испанският произвидител заплашвал активисти и учени, изследвали нивата на нитрати в местните води. Френската строителна компания VINCI пък заведе неоснователно дело за клевета срещу неправителствената организация Sherpa, която разкритикува нарушенията на човешките права, извършени от катарския филиал на компанията. Според цитираното проучване на ЕК примерите “показват, че SLAPP и други методи за потискане на общественото участие са живи и заплашват демокрацията в ЕС”.
Към настоящия момент нито една държава
в ЕС няма закони против подобни практики
Преди месец ЕП прие с огромно мнозинство резолюция за укрепване на демокрацията и свободата на медиите и плурализма в ЕС, насочена именно срещу делата шамари.
Евродепутатите подчертават, че SLAPP целят да заглушат разнообразието от критична обществена мисъл и мнение, включително чрез журналистическа автоцензура. Те смятат, че делата шамари са особено тревожни, ако се финансират пряко или косвено от държавния бюджет и се комбинират с други косвени и преки държавни мерки срещу независими медии, независима журналистика и гражданско общество.
SLAPP представляват и злоупотреба с правосъдните системи и правните рамки на държавите членки. Настоява се за овластяване на съдилищата да налагат санкции на ищците и за засилване на средствата за защита на атакуваните. Инициаторът на съдебния тормоз следва да бъде санкциониран, ако не успее да обоснове, че искът му не е неправомерен.
Германският евродепутат Тимо Вьолкен потвърди, че се очаква ЕП да започне работа по единно европейско законодателство за защита срещу SLAPP. “Нашите съдилища никога не бива да бъдат площадка за богати и влиятелни лица, компании или политици, нито да бъдат претоварвани или да се злоупотребява с тях за лична изгода”, каза Вьолкен. Искаме да има директива, която да залага стандарти за ЕС. Да има дефиниция за стратегическите съдебни производства срещу представители на обществеността, за да са ясни конкретните аспекти на тези дела. Необходимо е да се изработят общи правила, по които да се гледат такива дела, за да има валидност както в националното законодателство, така и в европейското. Необходимо е също
да има специализирани в тази област адвокати
и активна гражданска подкрепа, включително с предоставяне на информация, за да могат жертвите да бъдат подпомагани. Само институция като Европарламента може да направи т.нар. SLAPP законодателство, което да важи за целия ЕС, допълни евродепутатът.
Очаква се ЕК да анализира най-добрите практики за борба със SLAPP, които понастоящем съществуват в някои американски щати, Канада и Австралия, които биха могли да бъдат източник на вдъхновение за мерки в целия Евросъюз.
Предстои да бъде направено предложение за директива на ЕС срещу SLAPP. Евродепутатите подчертават спешната необходимост от създаването на специален фонд за подкрепа на жертвите на SLAPP, техните семейства и организациите, с които работят. Средствата трябва да се използват директно за правни такси или предоставяне на правна помощ и психологическа подкрепа. Нужно е предотвратяване на туризма с цел дело за клевета (на англ. libel tourism) или търсенето на най-благоприятна правна система (англ. forum shopping), чрез единни и предвидими правила за клевета и чрез установяване на това, че делата следва да се решават от съдилищата в обичайното местопребиваване на ответника.
Лицата, които прибягват до SLAPP, най-вече използват и злоупотребяват с наказателни закони за клевета, граждански дела за клевета, защита на нечия репутация или права на интелектуална собственост, като авторски права.
Типична характеристика на SLAPP исковете е, че те засягат упражняването на основните права и свободи на ответника като свобода на изразяване, на сдружаване или право на достъп до правосъдие. Исковата молба винаги има силен ефект върху тази или друга форма на обществено участие. Ключов елемент на SLAPP е честият дисбаланс на власт и ресурси между ищци и ответници, което подкопава правото на справедлив процес.