Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел обяви днес готовност за налагане на санкции на виновните за притока на мигранти към Литва през Беларус.
Използването на мигранти и бежанци за постигане на политически цели е напълно неприемливо, посочва Борел в изявление от името на държавите от ЕС. Осъждаме тези действия на режима в Беларус, допълва той.
По неговите думи санкциите се предвижда да засегнат каналджиите и останалите свързани с трафика на хора. Ще вземем всички мерки, предвидени от европейското и международното законодателство за защита на границите, добавя Борел. Той заявява, че ЕС ще повиши допълнително възможностите за връщане на мигрантите там, откъдето са дошли.
По-рано днес еврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон коментира, че притокът на мигранти от Ирак, Афганистан и други страни през Беларус към Литва не е миграционна криза, а проява на агресия от режима в Минск. Тя обяви, че ще посети Литва в неделя, за да се запознае на място с обстановката.
По данни на Европейската комисия досега броят на пристигналите по този начин мигранти надвишава три хиляди. По думите на Йохансон повечето от мигрантите не отговарят на изискванията за получаване на убежище и трябва да се върнат у дома. Тя уточни, че ако пришълците не напуснат доброволно, ще бъдат прогонени принудително.
ЕС наложи по-рано санкции срещу Беларус заради непризнатите миналогодишни президентски избори, действията срещу беларуската опозиция и отклоняването на полет на "Райънеър", довело до задържането на журналиста Роман Протасевич и София Сапега. В отговор властите в Минск се опитват да оказват натиск, като организират полети с мигранти от Азия и Африка, които прехвърлят към съседна Литва.