
Безредици, предизвикани от имиграционни обиски в Лос Анджелис, дадоха съмнителен повод на президента Доналд Тръмп да демонстрира военна сила. Той изпрати Националната гвардия в Калифорния въпреки съпротивата на губернатора и кмета на града, и двамата демократи, пише в свой анализ Си Ен Ен.
Целта изглежда е да се създаде образ на решителност, въпреки че реалното напрежение на терен не оправдава такава намеса. Присъствието на войските може да влоши ситуацията и дори да доведе до по-агресивни действия. В неделя бе съобщено, че 500 морски пехотинци са в готовност за разполагане, което би било шокиращо и противоконституционно.
Тръмп написа в Truth Social в понеделник: „Много зле изглежда положението в Л.А. ДОНЕСЕТЕ ВОЙСКИТЕ!!!" Президентът не уточни дали говори за резервисти от Националната гвардия или за действащи военнослужещи, но публикацията му затвърди впечатлението, че администрацията търси конфронтация — нещо, което поставя нови въпроси относно агресивната употреба на президентската власт от негова страна.
През нощта се появиха кадри, на които полицията използва звукови гранати и сълзотворен газ срещу тълпите, някои полицаи бият протестиращи, а протестиращите подпалват автономни автомобили. Полицията обяви целия център на Лос Анджелис за зона на незаконно събиране след десетки арести през уикенда. Реториката на Тръмп подсказва, че той преследва политически цели, които надхвърлят непосредствената ситуация в града — която, в сравнение с исторически прецеденти, едва ли оправдава еднолична президентска намеса.
Той отправя предупреждение към всички демократично управлявани юрисдикции, които се противопоставят на усилията му за депортации. И не просто демонстрира решимостта си да милитаризира репресиите срещу незаконните имигранти — нещо, което обеща в кампанията си за 2024, въпреки законовите ограничения. Той намеква, че ще използва армията, конкретно Националната гвардия, срещу протести и несъгласие — перспектива, която е тревожна в едно демократично общество.
Ходът на Тръмп в събота също така намеква, че е готов да нарушава традиции и потенциално конституционни ограничения, за да се възползва от това, което републиканците възприемат като слабост на демократите в осигуряване на ред. А и това подсилва образа на авторитарен лидер, който завърши миналата седмица край ринга на UFC бой и ще завърши тази с парад с танкове в столицата по случай 250-годишнината на армията — съвпадаща с рождения му ден.
Тръмп нареди изпращането на 2000 войници от Националната гвардия в Лос Анджелис след няколко дни протести и безредици, предизвикани от операции на Имиграционните и митнически служби (ICE), довели до десетки арести. Прессекретарката на Белия дом Каролин Левит заяви в събота вечер, че мярката е необходима поради неспособността на властите в Калифорния да защитят федералните служители и собствените си граждани.
Според CNN, Белият дом първоначално е решил да изпрати федерални агенти и ресурси, за да защити ICE служителите и федерална сграда, около която са се събрали протестиращи. В събота вечерта е взето решение да се включи Националната гвардия.
Въпреки острата реторика от страна на администрацията и републиканските законодатели в неделя, няма много признаци, че ситуацията излиза извън контрол или че местните власти не могат да се справят. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм обвини Тръмп, че предприема „умишлено провокативна" стъпка, а кметът на Лос Анджелис Карън Бас каза, че разполагането на гвардията не е „необходимо". По стандартите на безредиците в САЩ през последните десетилетия, ситуацията в Лос Анджелис не изглежда особено остро.
В неделя гвардейци заеха позиции на три места в Лос Анджелис — което изглежда е първият случай от десетилетия, в който президент разполага резервисти без координация с губернатор. Кадри показаха как членове на Националната гвардия на Калифорния, действащи по заповед на Тръмп, а не на Нюсъм, изтласкват протестиращи извън център за задържане. Федерален служител бе заснет да изстрелва нещо, което изглеждаше като газова граната.
Разполагането на войници в и около федерални съоръжения е правно значимо разграничение, тъй като те първоначално не се използват активно в правоохранителна дейност. Такава стъпка би нарушила Закона за Posse Comitatus, който забранява използването на федерални войски за правоохранителни цели без специално разрешение от закона или Конгреса.
Дори в този случай, правната ситуация не е еднозначна. Администрацията досега не е задействала Закона за въстанието, който при определени обстоятелства позволява на президента да използва армията за потушаване на бунтове срещу федералната власт в даден щат.
Обективният анализ на ситуацията в Лос Анджелис не показва такава крайна необходимост. Но един от висшите съветници в администрацията внимателно подбира думите си. Съветникът по вътрешна политика Стивън Милър написа в X: „Или депортираме нашествениците, или се предаваме на въстанието."
Това ехо от Закона за въстанието и твърдението, че има „нашествие", което оправдава използване на извънредни и почти неограничени президентски правомощия, вероятно не е случайно. Тръмп затвърди позицията си в Truth Social в неделя, заявявайки, че „насилствени, бунтовнически тълпи нападат федерални агенти".
Как това обслужва политическите цели на Тръмп
Разполагането на Националната гвардия очевидно политизира армията. Но това е политически ход без риск за Белия дом.
Образите на въоръжени войници и твърдата риторика подсилват образа на Тръмп като „силния човек" — ключов елемент от привлекателността му за избирателите. Това подкрепя и твърденията на републиканците, че градовете, управлявани от либерали, страдат от престъпност и бездомност.
С изпращането на войници над главата на Нюсъм, Тръмп ескалира конфликта си с губернатора, който е един от най-видимите демократи на национално ниво. Това може да служи и като предупреждение към други „сини" щати, че ги чака милитаризация на имиграционната политика, ако не си сътрудничат.
Има и елемент на отвличане на вниманието.
Шоуто около разполагането на войските прикрива факта, че депортациите все още не са достигнали очакваните нива. А в труден политически момент — след разрив с Илон Мъск и с неясно бъдеще пред огромния вътрешен бюджет — ескалацията на имиграционна криза отклонява вниманието. Имиграцията отдавна е политически удобна за Тръмп. Но ново проучване на CBS в неделя показа, че макар повечето американци да одобряват целите му, 56% не одобряват подхода му.
Републиканците подкрепят посланието
Водещи републиканци веднага подкрепиха действията на Тръмп в Калифорния.
Сенатор Маркуейн Мълин от Оклахома заяви: „Имате много слаб, склонен към беззаконие губернатор... Президентът ясно показа: ако губернаторът или кметът не са готови да защитят гражданите, той ще го направи."
Сенатор Рон Джонсън от Уисконсин добави: „Трябва масов човешки ресурс, за да предотвратиш насилие." Според него демократите подклаждат протестите срещу законни действия на полицията.
Друг сенатор, Джеймс Ланкфорд, каза, че Тръмп всъщност се опитва да „деескалира напрежението".
Демократите обаче остро осъдиха хода.
Сенатор Ейми Клобучар заяви: „Притеснението ми е, че той умишлено нажежава обстановката." А сенатор Бърни Сандърс предупреди: „Имаме президент, който бързо ни води към авторитаризъм."
Ролята на министъра на отбраната Хегсет
Опасенията, че Тръмп проявява авторитарни амбиции, се потвърждават и от публикация на министъра на отбраната Пийт Хегсет, който предупреди, че ако насилието продължи, ще бъдат мобилизирани и действащи морски пехотинци.
Такова изявление не само противоречи на демократичните принципи, но би било и незаконно, освен ако не бъде задействан Законът за въстанието — нещо, което според експерти засега не е оправдано.
Хегсет бе критикуван още при номинацията си, че би следвал безпрекословно заповедите на Тръмп, за разлика от предшественика му Марк Еспър. По време на изслушванията си в Сената Хегсет уклончиво отговаряше дали би изпълнил незаконна заповед, като тази да се стреля по протестиращи.