
Каква реформа в образованието – говорят бившите министри
Деветото издание на церемонията "Академични оскари" на 17 януари събра 17 ректори, държавници, лидери от бизнеса, студенти и абитуриенти. Домакини бяха зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София беше церемонията, и "24 часа".
На церемонията присъстваха и 8 бивши министри на образованието, които попитахме какви мерки трябва да се вземат, за да може българското висше образование да е конкурентно на европейското. Ето какво каза бившият просветен министър Иван Лалов.
Тази церемония и изводите от нея показват, че конкуренцията за нашите университети е положителна.
Що се отнася до реалните стъпки, те трябва да започнат от средното образование. То трябва да възпитава трудови навици и интерес към природните науки и математиката. В противен случай голяма част от човешкото знание се квалифицира от учениците и студентите като трудна и впоследствие изостават от нея.
Освен това по-нататъшното развитие на научните изследвания в университетите може да доведе до картина, при която качеството на висшето образование у нас ще е по-високо.
Правилната стъпка беше повишаването на заплатите на преподавателите в университетите. В същото време обаче по-високото заплащане означава повишаване на изискванията към колегите, които преподават. Това важи както за средното образование, така и за тези в университетите.