БСП няма да отстъпи от социалистическата си същност, корени и идеи. Ще бъде съвременна социалистическа партия, защото от такава партия има нужда цялото общество. Социалната тема не е слизала от дневния ред през годините, дори партии в дясното започнаха да спекулират с тези теми и проблеми.
Това каза вицепремиерът и временен председател на БСП Атанас Зафиров. Той даде начало на своята кампания за избор на председател на партията в зала "Александър Лилов" в централата на БСП на "Позитано".
"Трябва да създава условия за ръст и реализиране на потенциала на всеки, да има качествено образование, модерно и достъпно здравеопазване. Хората трябва да са основния ресурс за развитие", заяви вицепремиерът без портфейл.
Гости на събитието бяха председателят на парламента Наталия Киселова, бившият президент Георги Първанов, министрите на БСП Иван Иванов, Иван Пешев и Манол Генов, кметовете на Русе, Перник, Гоце Делчев, депутати от коалицията, сред които Атанас Атанасов, както и ръководители на синдикати, Румен Петков, Бриго Аспарухов, Ваня Григорова и други партийни членове и поддръжници.
"Ужасно много се вълнувам и не искам нито една от думите, които искам да споделя с вас да остане неизказана. Партията ни се трансформира, определено сме в някакъв вид преход, което както дава надежди, така крие и рискове. Надявам се, че всички в залата ще се съгласят, че преболедувахме нашия лидерски период и започнахме да преодоляваме вътрешнопартийните бариери, стоим настрана от политиката на гръмките фрази", каза и.ф. председател на партията.
"Приемете ме като партийния кандидат в тази надпревара. Никога не съм поставял себе си и собствените си интереси пред партийните. Радостен съм, че мога да нарека своите опоненти преди всичко другари", заяви Зафиров.
"Моето решение да издигна кандидатурата си е дълго мислено. Плод е на едно много дълбоко преосмисляне на житейския път, който съм изминал дотук и аз бих искал да го продължа, за да видя реализацията на човешките и политическите си усилия в името на българската социалистическа партия. Тръгнал съм от недрата на партията, не от върховете, но съм стигнал до тук с много труд и отговорност", допълни той.
Като основни свои постижения, Зафиров посочи учредяването на лявото обединение и актуалното участие на партията в управлението.
"БСП се нуждаеше от спешни действия, които да я изкарат от политическата изолация. Това беше тежко наследство, ни не си позволихме да загубим стратегическия си поглед върху нещата. Това ни показа, че единственият правилен път е обединение на лявото пространство, което за мен не беше труден избор. Запазих прекрасни отношения с партньорите от ляво, които ми помогнаха да организирам създаването на лявото обединение, с което в момента всички се гордеем", заяви той.
"Протегнахме ръка към всички леви партии и се получи. Прекратихме безкрайната студена война и днес имаме истински партньори със своя визия и идеи за развитие на лявото. Дадохме път на младите си кадри, спряхме всички вътрешни конфликти, върнахме вътрешнопартийната демокрация и вкарахме левицата в управлението. Нашата подкрепа за управлението не е гарантирана завинаги, ако нищо не се случва, ако не се спазват интересите на гражданите, ние няма да отстъпим от принципите си. Не сме във властта на всяка цена", каза още Зафиров.
Той подчерта, че за една година, откакто изпълнява функциите на председател, партията е успяла да постигне много в развитието си, основно измъквайки се от "политическата си изолация".
"БСП-ОЛ има председател на НС, има министри, вицепремиер, ключови комисии в НС, силно представителство в местната власт, което се дължи не само на личните усилия на тези другари, но най-вече и на самата природа на БСП, на ресурса, трупан с години, на опита и отговорността. Няма друг начин една партия да реализира своята програма ако стои встрани от политическите процеси. Ако не бяхме подкрепили редовното правителство, България щеше отново да затъне в поредицата от служебни кабинети", категоричен беше Зафиров.
Временният председател допълни, че ще осигури "специална" подкрепа за местната власт и кметовете на БСП: "Като партия имаме морален дълг към тях. Те да най-близо до нашите избиратели, а сме ги оставили без никакъв политически гръб."
"Надявам се членовете на националния съвет на БСП да посочат за председател на само човека, които показва посоката напред, а и отстоява принципите и целите на партията и гражданите", заяви той.
Социализъм, организационна реформа, колективно начало и връщане в БСП манталитета на победител. Така обобщи приоритетите си Зафиров.
В негова подкрепа се изказаха и бившият президент Георги Първанов, депутатът Атанас Атанасов и Александър Симов.
"Не може да се отрече ключовата роля на Атанас Зафиров като един своеобразен стълб, с чиято воля и амбиции ние постигаме своите цели и амбиции", категоричен беше Първанов.
"БСП преживява може би едни от най-интересните си времена и е важно да кажем накъде ще се развива партията, какви предизвикателства стоят пред нас, пред социалистическите възгледи и интереси. Атанас Зафиров се оказа подходящия човек, в напрегнато време.Заради последователно провеждана политика и БСП намери себе си и се помири с историята си. Тепърва ни предстои да показваме качество. С хора като Зафиров, това ще стане много по-бързо, отколкото сме очаквали", заяви Симов.
"Искам да поздравя Атанас Зафиров, защото имаше куража да поеме функциите в едно нелеко време за партията и с усилията на много другари да стигнем дотук. Да заработят партийните хора и председателят отново да бъде председател- пръв сред равните, а не лидер, което се опитвахме да изкореним", каза и Атанас Атанасов.
"Важното е, че спряхме тенденцията на постоянно падане, но най-вече, че успяхме да възстановим спокойствието в партията. Партията ни е уникално по едно свое качество: умението да се трансформира спрямо съвремието. Повече от всякога ни трябва председател, който да върне спокойствието, да потуши конфликтите и да върне партията на полагаемото й се място като първа политическа сила", допълни той.
17 са кандидатите за лидер на БСП, подали документи за участие в прекия избор, който трябва да се проведе на 23 февруари. Има и очаквания той да бъде отменен от конгреса, който ще бъде свикан седмица по-рано. Ако се върне старото положение в устава конгресът да избира лидера, е възможно името му да стане известно още тогава.
Сред желаещите да оглавят столетницата са както тримата от временното ръководство в момента - Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин, така и бившият лидер Сергей Станишев. Кандидати са и шефовете на столичната организация през годините Румен Овчаров, Калоян Паргов и Иван Таков, депутатите Драгомир Стойнев и Габриел Вълков, политологът Боян Балев, Антон Кутев и др.