Таксите на студентите в платено обучение падат с 40 на сто
Само преди седмица бъдещи висшисти излязоха на протест срещу увеличението
Таксите на студентите платено обучение ще бъдат намалени с 40 на сто, както беше предложил Съветът на ректорите. Предложението в промяната на Закона за висшето образование се прие по принцип на второ четене от комисията по образование и наука в парламента. Тя се събра въпреки че пленарното заседание не беше приключило, за да може спешно да се реши проблемът с двойно завишените такси, които набъбнаха драстично, защото формулата, по която се изчисляват е обвързана с издръжката на един студент държавна поръчка, която пък беше увеличена.
Само преди седмица се проведе поредният протест на студенти, чиито такси драстично скачат заради модела на финансиране.
Депутатите решиха още в закона да се запише, че таксите за обучение на приетите в платената форма не трябва да се повишават с повече от 20% по време на обучението, решиха още депутатите. Само така щяло да има предвидимост за студентите.
С намалението на таксите при нас те остават над 10 000 лв. към момента. Ако те влязат в сила от академичната 2025/2026 г., много от студентите ни ще се отпишат и ще отидат в частни висши училища по изкуствата, каза проф. Мирослав Дачев, ректор на Националната академия за театрално и филмово изкуство.
Предложението за намаление на таксите за платено обучение с 40 на сто беше направено след като са взети предвид становищата на 23 държавни висши училища, обясни проф. Миглена Темелкова, ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи и председател на Съвета на ректорите. Тя обаче обяви, че бие камбаната, че трябва като цяло да се преосмисли моделът на финансиране във висшето образование, за да не се окаже, че често се налага да се гасят пожари.