Павликени иска обход, за да не разбият асфалта камионите за строителството на "Хемус"
Довършването на обходния път на Павликени да бъде предвидено за финансиране още догодина. За това настоява кметът на града инж.Емануил Манолов. Заедно с народни представители от Великотърновска област той ще търси среща с шефа на Управителния съвет на АПИ Йордан Вълчев, за формиране на строителството на обхода.
4-километровата отсечка ще трябва да поеме транзитния трафик и тежката строителна техника при изграждането на магистрала "Хемус" в района.
Вече 4 десетилетия Павликени чака обходен път . Работата по него започнала, но после всичко замряло.
Преди две години по задание на Пътната агенция беше направен идейният проект за пътя, който да изведе камионите от града. В ход е процедура за възлагане и на техническо проектиране.
"Да бъде доведен до край техническият проект. Да се види колко струва. Ще съдействаме и в отчуждителните мероприятия. Те няма да са много. Общото трасе е 4 км, 3 км от тях са отчуждени и със сменено предназначение още през 80-те години на миналия век, да бъде предвиден за финансиране още през следващата година", коментира пред журналисти инж.Манолов.
Без предварително изграждане на пътя преди Лот 5 от автомагистрала "Хемус", градът ще бъде разбит от тежките камиони с милиони тонове материали за строителството.
"Трите кариери за добив на варовици и на трошен камък са югоизточно от Павликени – Хотница, Русаля и Вишовград. На север до Свищов няма нито една друга, т.е. милиони тонове фракция ще минава с камиони, които да не си кривим душата, са претоварени, през улиците на града, които направихме с толкова усилия", опасява се кметът.