Премиерът Кириакос Мицотакис обявява крутите мерки утре
Гърция затваря магазините в опит да спре галопиращата зараза. Това ще стане от събота. Отворени остават единственото супермаркетите за хранителни стоки, аптеките и бензиностанциите.
Премиерът Кириакос Мицотакис ще обяви новите мерки в четвъртък на обяд, пише изпреварващо авторитетното гръцко издание Protothema.gr. Гръцкият здравен министър предлага това да продължи месец.
Училищата в южната съседка ще бъдат затворени с изключение на началните, докато системата за дистанционно обучение бъде въведена в гимназиите и лицеите.
Правителството пристъпва към крайната мярка след поредните нови 2646 нови случая, където най-много зараpени са регистрирани в Северна Гърция и област Атика. Според правителството коронавирусът поставя пред огромен натиск националната здравна система.
В последните дни се наблюдава галопиране на случаите в Атика и други големи градски центрове.
Комитетът по инфекциозни болести на Гърция, анализирайки новите данни с бързото нарастване на случаите и обхващане на 70% от интензивните отделения, е предложил на премиера Мицотакис да се пристъпи към по-драстични действия в опит да се овладее пандемията.
Според специалистът по инфекциозни болести проф. Алкивиадис Ватопулосо мярката трябва да е със срок от 15 дни. "Неравната битка с времето надделява. Само бързата реакция е тази, която може да пресече втората най-заразна фаза на пандемията", смятат гръцки учени.
Те настояват "решенията за блокиране да се вземат бързо". И посочват, че интензивните отделения в цялата страна разполагат с 1013 легла. От тях 698 вече са заети, а свободните са 315 (31%).