- Ключовото лице от партията на Румен Радев - Иван Демерджиев, озадачен каква е целта за дългия полет на служебния вътрешен министър, негов заместник и главния секретар
- НПО от 58 българи, които се трудят като полицаи зад океана, определи гостите от България като "братя"
Масова служебна командировка до САЩ на началници от МВР, които до ден, два ще са бивши, озадачи едно от ключовите лица в партията на Румен Радев “Прогресивна България”.
Иван Демерджиев, когото сочат за вероятния нов вътрешен министър, с изненада отбеляза снимките на служебното ръководство на МВР, полетяло вкупом към далечната дестинация.
Проблемите в МВР са много. Леко съм озадачен, че ръководният състав на министерството - министър и главен секретар, отиде на посещение в САЩ, защото тези проблеми са на дневен ред. Хората очакват от МВР сериозна работа и сериозни разследвания. Те искат да видят справедливост, отбеляза Демерджиев в неделя пред Би Ти Ви, докато Емил Дечев, шефката на кабинета му Ивелина Дундакова, зам.-министърът Иван Анчев и главният секретар Георги Кандев позираха на фотоси от срещите си зад океана.
Демерджиев не разбира какво налага посещението в конкретния момент. Критикува служебните началници на МВР, че не обявили къде отиват, защо и какви проблеми ще решават.
Коментарите за изявлението на Демерджиев варираха между това дали то е официална критика към “изборния любимец” Кандев откъм победителя в изборите и намаляване шансовете на главния секретар да продължи кариерата си в редовно правителство. Други пък приеха градивната критика на Демерджиев като лична позиция и намаляване на неговите шансове да поеме МВР.
Очаква се делегацията да се върне на 5 май вечерта с полет от Вашингтон, което означава, че министърът Емил Дечев ще празнува рождения си ден в самолета, но и че ще е в България, за да предаде караула на редовния министър.
Посещението на служебния екип на МВР в САЩ беше обявено на 1 май, а в неделя публикуваха и снимки от среща в Департамента по вътрешна сигурност и Департамента по правосъдие на САЩ, както и в Службата за специални разследвания на Военновъздушните сили на САЩ и други агенции.
Не става ясно от коя институция е поканата, но поне двама членове на делегацията имат добри контакти в САЩ. Делегацията е имала среща и с неправителствената Българо-американска полицейска асоциация. Тя е основана от служебния зам.-министър Иван Анчев, когато е бил консул в Чикаго. Има 58 членове - полицаи от български произход, които служат в САЩ и Канада.
Кандев беше полицейски аташе в Сърбия и Черна гора, а преди да заеме поста главен секретар, получи поздравления точно от Българо-американската полицейска асоциация, която публикува снимка. От нея се разбира, че детективът от Чикаго Марио Вълков връчва на Кандев почетен знак във Вашингтон през 2023 г. Тогава Кандев е бил директор на ОДМВР в Благоевград, а министър на вътрешните работи по това време е Иван Демерджиев.
Зам.-министърът на МВР Иван Анчев пък е бил генерален консул в Чикаго, назначен през 2016 г. Той също има инициативи с Българо-американската полицейска асоциация, чието седалище е в същия щат.
При назначаването си Анчев беше критикуван от бившия вътрешен министър и настоящ депутат от ДПС Калин Стоянов, че е човек на Цветан Цветанов. Бившият втори в ГЕРБ също е известен с контактите си в САЩ.
При посещението си зад океана министър Емил Дечев и главният секретар Георги Кандев станаха първите почетни членове на тази асоциация от 58 българи, които работят като полицаи в Америка. “Приветстваме ви като братя. Вече сте част от нашето семейство”, написаха от организацията. Председателят ѝ Давид Иванов беше в България на 20 април, ден след изборите. Тогава той връчи тениски на полицейката асоциация на Кандев и Дечев за добрата организация на вота. Дали тогава ги е поканил, или е било съвпадение, засега не е ясно.
Факт е, че Дечев, Кандев и останалите от делегацията са имали срещи и с висши представители на официални институции.
Коментирали са доброто сътрудничество, противодействието на тероризма, граничната сигурност, миграцията, както и напредъка на България да стане част от Програмата за безвизово пътуване на САЩ.
Дечев и американските институции обсъждали и бъдещи съвместни обучения.