Над 1500 ромски деца от България и Румъния дефилират в Търново

06.06.2025 15:44 Дима Максимова

Над 1500 ромски деца ще преминат в пъстро фестивално дефиле по главната улица на Велико Търново този следобед. Така участници от цяла България и съседна Румъния ще ознаменуват 20-то юбилейно издание на Детски ромски фестивал „Отворено сърце". 
Форумът, организиран от Център "Амалипе", бе открит в парк "Марко поле" с много музика, танци и десетки щандове с ръчно изработени сувенири от ромския бит и култура. В двудневната програма се представят групи от над 100 училища, изучаващи фолклор на етносите, за да покажат как ромски, български и турски традиции могат да се преплитат в хармония.

Зам.- министърът на образованието и науката Емилия Лазарова лично поздрави участниците във фестивала. "Повече от всякога, като общество трябва да говорим за толерантност, за разбиране, за взаимно уважение, социално включване и обществена отговорност. Музиката, танците и изкуството на всеки етнос са именно тези носители на ценности, които възпитават от най – ранна възраст", каза Лазарова. 

„Аз съм бил едва на 13 години, когато преди 20 години този фестивал е започнал, така че това е една доста устойчива във времето инициатива. С годините тя се е превърнала не просто в традиция, а в символ на толерантност, равенство и приемане. Днес за 20-та поредна година, Велико Търново е град на искрените детски усмивки, на съхранените традиции и на сбъднатите мечти", обърна се към всички  заместник-кметът по „Спорт, младежки дейности, туризъм и демографски политики" Георги Недев. Двигателят на събитието и програмен директор на "Амалипе" Теодора Крумова обясни, че една от целите на тазгодишния фестивал е да събере възможно най – много от участниците през годините, които да се срещнат отново във Велико Търново.

"Ромската култура не е само чалга. Сега, когато са особено актуални, ценностите и добродетелите, уважението към по-възрастните, продължават да битуват в ромските семейства", каза Крумова.

Ромският фестивал ще продължи и утре.  А след дефилето тази вечер ще бъде излъчен спектакълът „Звук и светлина" на хълма Царевец.

Други от От страната и света

Смениха над 3 км водопроводи в селата от общините Хасково и Минерални бани

Общо над 3 километра от водопроводната мрежа в села от общините Минерални бани и Хасково е подменена през тази година, съобщи Дияна Иванова от пресцентъра на ВиК - Хасково

Публикуваха поканата за кандидатстване за „Европейска столица на културата“ 2032 г.

Министерството на културата на Република България публикува  официалната покана към българските градове за подаване на кандидатури за „Европейска столица на културата" за 2032 година

Директорът на 138-о училище излиза на свобода срещу 5 хил. лв. гаранция

Директорът на столичното 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски" излиза на свобода срещу 5 хил. лв. гаранция. Това стана ясно в Софийския районен съд слез 3-часово заседание

Атанас Зафиров: Ако получим третия мандат, ще го обсъдим в партията

Ако получим третия мандат за съставяне на правителство от президента, ще го обсъдим в партията и ще вземем съответните решения. Това заяви в предаването „Лице в лице" по bTV председателят на БСП

Няма да има уикенд винетка, съдът я отмени

Върховният адинистративен съд отмени винетката само за уикенда, която бе въведена през март с решение на кабинета. Това съобщиха за "24 часа" от ВАС.  Причината е, че в тарифата

>