Злоупотребата с дезодорант може да усили потенето

09.07.2023 03:00 Александър Трайков
Дезодорантите неутрализират миризмата на тялото, а антиперспирантите намаляват влагата по кожата. СНИМКА: ПИКСАБЕЙ

Лятото е в своя разгар и докато големите жеги наближават, с тях идва и нуждата от дезодорантите, които да ни спасят от силното потене. Дотолкова сме свикнали с тях, че са станали неделима част от хигиенните навици на повечето от нас също както миенето на зъби или почистването на лицето. Но изборът дали да се пръскаме под мишниците най-вероятно се основава повече на лични и културни предпочитания, отколкото на потенциална медицинска необходимост, казват експерти по дерматология.

“Хората имат силна чувствителност към миризмите. Още от древността човечеството използва парфюми или одеколони, за да прикрие естествения си аромат”, казва доцентката по дерматология в Калифорнийския университет д-р Нина Бото.  

“Но това не е жизненоважно като почистването на зъбите с конец например, за което има данни, че всъщност ще живеем по-дълго, ако редовно го правим”, подчертава тя.

Според д-р Джошуа Зейхнер от Ню Йорк хората се развиват в общество, в което

миризмата на тялото не е общоприета,

което прави дезодоранта част от ежедневната хигиена. Той обяснява, че съществува и стигма, свързана с овлажняването на дрехите заради потта, което вкарва антиперспирантите в ежедневните рутинни грижи за кожата.

Дезодорантите неутрализират миризмата на тялото, а антиперспирантите намаляват влагата по кожата. Често и двата типа вещества се предлагат в един и същ продукт. Въпреки общоприетите причини, поради които хората си слагат дезодорант, естествената телесна миризма не е смятана  задължително за неприятна от всички.

Твърди се, че преди завръщането си от военна кампания френският император Наполеон написал на съпругата си Жозефин, че ще се прибере след 3 дни и тя не трябва да се мие преди това, разказва Тристрам Уайът, експерт в Катедрата по биология в Оксфордския университет.

Наполеон е бил “ентусиаст” на тема миризми - както на одеколоните, така и на естествените аромати, или поне на тези на съпругата му. Една от причините, поради които някой може да намери природното благовоние на определен човек за по-привлекателно от това на другите, се дължи на различната имунна система, тъй като сме склонни да бъдем по-привлечени от хора, които са имунно различни от нас.

Няма правилен или грешен отговор, когато става въпрос за личните ни предпочитания и за това какви - ако има такива - продукти можем да използваме, за да прикрием телесната си миризма. Имайки предвид това и други лични фактори, Си Ен Ен поиска дерматолози да разяснят общите причини, които стоят зад избора на хората.

“Ние се потим, за да контролираме телесната си температура. В някои случаи обаче го правим повече, отколкото е необходимо. Това е известно като патологично потене или хиперхидроза. Потта сама по себе си е без мирис. Бактериите по кожата обаче я разграждат, а като продукт от това отделят неприятна миризма”, обяснява доц. Зейхнер.

Дерматолозите препоръчват да слагаме дезодорант преди лягане, ако искаме успешно да се борим със зловонието. През нощта произвеждаме по-малко пот, следователно те могат по-ефективно да запушат потните ни жлези и ефектът от тях да е по-дълготраен.

Но ако не се потим прекомерно, блокирането на производството на пот с антиперспирант “вероятно не е добра идея”, твърди дерматаложката Джули Русак. Тя е на мнение, че спирайки жлезите напълно в една част от тялото, рискуваме парадоксално да увеличим производството на пот в други области.

Ароматът ни може да бъде повлиян и от някои кожни проблеми, като възпаления в областта под гърдите или между гънките на корема. Той се влияе и от начина на хранене. Потта на хора, които консумират големи количества кръстоцветни зеленчуци - броколи, зеле и карфиол, например може да има

ясно изразена сярна миризма

“Здравето на червата и кожата и микробиомът на плътта могат да повлияят на телесната миризма. Някои метаболитни нарушения като кетоацидоза или уремия при диабет предизвикват много специфичен мирис. Здравата кожа и здравото тяло не би трябвало да миришат неприятно”, убеден е д-р Русак. 

Ако обмисляте да се откажете от дезодорантите или антиперспирантите поради опасения за потенциално вредни съставки или слухове, че използването на такива продукти причинява рак, знайте, че тези твърдения не са научно доказани. “Използването на неорганични съставки като алуминиеви соли в козметиката и продуктите за лична хигиена е проблем за производителите и потребителите. Въпреки че алуминият се използва за лечение на хиперхидроза, се появиха някои притеснения относно неговата роля при рак на гърдата, кисти на гърдата и болестта на Алцхаймер. Абсорбцията му от кожата все още не е напълно изяснена, но и не е доказана неговата канцерогенност”, казва д-р Аманда Дойл, сертифицирана дерматоложка, която работи заедно с д-р Русак. 

Избягването на дезодорант или антиперспирант може да има своите плюсове и минуси в зависимост от това как ние и околните възприемаме естествената миризма на тялото си.

“Ако спрем да ползване дезодорант или антиперспирант, с течение на времето може да развием по-силен аромат. Също така ще се потим повече, това ще създаде благоприятна среда за

размножаване на бактерии и гъбички,

което може да доведе до засилване на зловонието”, предупреждава д-р Дойл. 

Най-важният начин, за да избегнем това, е да се къпем старателно всеки ден, смятат експертите. Трябва да се съсредоточим върху миенето на лицето, подмишниците и гениталиите - в тези области обикновено се отделя повече пот, отколкото в други части на тялото, което може да улесни свръхрастежа на микроорганизми като дрожди и бактерии.

Необичайно лошата миризма на тялото може да означава, че не почистваме кожата си както трябва. Други начини за намаляване на риска от свръхрастежа на бактериите включват носене на свободно прилепнали, дишащи, памучни дрехи. А д-р Дойл препоръчва и използване на локални антибактериални шампоани като бензоил пероксид или антибиотици по лекарско предписание като клиндамицин.

Други от Сила за живот

Българите имат гени на столетници, но умират най-млади в ЕС

Изследване показва наличието на наследствена защита от алцхаймер и сърдечносъдови болести Хората, надживели 1 век у нас през 1928 година са били 28,8 на 1 милион, а сега са 22

Рецептата на 107-годишната Есма: овче кисело мляко и масло, яйца, зеленчуци от градината, кафе и редовен пост

Майка не е изпила и едно хапче в живота си, никога не е боледувала тежко, казва дъщеря й Айше Бабата се дразни, щом лампата свети без  нужда или пък има много дърва в огъня - казва: "Парите не се

Уасабито - суперкилърът на микроби и гъбички, водещи до опасни диагнози

Д-р Гайдурков: Коренът действа мощно срещу патогени, с които нови проучвания свързват провокирането на ракови, дегенеративни заболявания и множествена склероза Ново проучване разкри неподозираната

Отпуск от 3 седмици удължава живота, от 4 дни - топи стреса

Ако сте използвали неработните дни около Великден за отдих, ще сте по-устойчиви на напрежение за месец напред Не си мислете, че иначе здравословният ви начин на живот ще компенсира твърде многото

Криза с детския сън, дори на бебета дават приспивателни

Стресът и прекаленото заседяване пред светещи екрани водят до все по-големи проблеми с безсънието Всеки родител мечтае за усмихнато и спокойно дете, но много често нещата не се случват точно така

>