Европейската комисия възнамерява да представи през септември първите годишни доклади за състоянието на върховенството на закона в отделните държави от ЕС. Това съобщи еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс пред комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, предаде БТА.
Той добави, че от юни ЕК ще започне да прави постоянна оценка на извънредните мерки, въведени в ЕС срещу епидемията от Ковид-19. Комисията ще издава редовни препоръки кои мерки повече не са необходими.
Еврокомисарят отбеляза, че в някои страни от ЕС въведените мерки са безсрочни. Той допълни, че няма да се поколебае да предложи предприемането на наказателна процедура срещу страните, чиито мерки не отговарят на европейското и международното право. Рейндерс поясни, че мерките, въвели задължения за гражданите, ще бъдат проучени задълбочено.
Еврокомисарят посочи, че ограниченията трябва да бъдат съобразени с основните права и с европейските ценности. Той призна, че някои от приложените мерки засягат свободите на изразяване, движение и събиране.
Рейндерс отбеляза, че наложените от Унгария мерки са най-строги в ЕС и това буди особена тревога. Той добави, че насрочените за 10 май президентски избори в Полша няма да отговарят на изискванията на Съвета на Европа.