Няма недостиг към момента на противогрипни лекарства в аптеките
Седем са положителните проби за грип А в Пловдив през първата работна седмица след празниците. Има и два случая на други респираторни вируси.
Това оповести за "24 часа" шефът на Регионалната здравна инспекция във втория по големина град д-р Аргир Аргиров.
"Към момента обстановката е спокойна - изпратихме 31 проби в София и стана ясно, че общо 9 от тях са положителни за грип и други респираторни вируси", обясни д-р Аргиров. По думите му от тази седмица от РЗИ - Пловдив започват да събират данни за отсъстващи деца от детски градини и училища, за да стане по-ясно каква е епидемичната обстановка в региона.
В Инфекциозното отделение на УМБАЛ "Свети Георги" има няколко случая на хора с чревен вирус, който е необичаен за сезона.
"Трябва да се носят маски и ако човек не се чувства добре qда не ходи на работа - да се изолира и да започне да се лекува. Грипът е тежък и не минава толкова лесно.", допълни д-р Аргиров.
Стана ясно, че няма недостиг към момента на противогрипни лекарства в аптеките и до края на тази седмица ще има пълна яснота за заболеваемостта в Пловдив и областта.