Студенти, докторанти и ученици ще бъдат обучавани на предприемачество в Пловдив. Това ще стане със съдействието на три висши училища в града. За целта заместник-ректорите на Университета по хранителни технологии доц. Христо Спасов, на Медицинския университет проф. Диляна Вичева и Димитър Деков, ръководител на отдела за технологичен трансфер на Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" подписаха днес двегодишен меморандум за развитие на иновативни предприятия с Асоциацията за международно развитие обществено развитие, Асоциацията на младите учени и Фонда на фондовете. Община Пловдив и Регионалното управление на образованието ще съдействат на инициативата.
„ Ще търсим млади таланти с предприемачески потенциал на възраст между 15 и 30 години, за да се включат в проекта „Инкубатори за иновативни предприятия“, финансиран по програма „Еразъм+“ на ЕС“, заяви зам.-ректорът на УХТ доц. д-р Христо Спасов. Целта е професионално кариерно ориентиране на младежите, развитие на предприемачески умения и собствен бизнес. Ако вече имат своя идея за бизнес и иновативни решения трите висши училища ще работят съвместно с тях, за да ги доразвият.
Има възможности младежки стартъпи да се финансират в съвсем ранна фаза.
Меморандумът предвижда още обмен на знания, опит и добри практики, консултации на експертно и ръководно ниво, разработване на съвместни инициативи, проекти и доклади, провеждане на семинари, кръгли маси, обучения, работни срещи и фестивали.
В проведена в Пловдив първа среща вчера 25 младежи са представили свои проекти.
Директорът на "Проектна информация и финансиране" Василева от Фонда на фондовете Дочка Василева заяви, че институцията е готова да финансира бизнепредложенията на младите хора. Предстои и създаването на платформа, която ще го подпомага в тяхната дейност.