Над 20 млн. американци загубили работата си през април заради пандемията

08.05.2020 16:37
СНИМКА: Pixabay

Икономиката на САЩ загуби през април зашеметяващите 20,5 милиона работни места, което е рекорден спад на заетостта след Голямата депресия преди близо век, а нивото на безработица скочи до най-високо ниво от края на Втората световна война, достигайки 14,7%, съобщи БНР.

Днешните данни са най-очевидният признак за това колко мощно пандемията от коронавирус удари водещата икономика в света, която е изправена и пред най-голямата си криза от близо век.

Министерството на труда заяви, че през миналия месец американските работодатели са съкратили цели 20 милиона и 500 хиляди техни служители, след като месец по-рано бяха съкратени 870 хиляди.

Загубата на работни места беше най-опустошителна при търговците на дребно, ресторантьори, хотелиери и промишлени производители, но през април пострада и голямата американска индустрия. Дори и здравеопазването загуби 1,4 милиона работни места през миналия месец на фона на най-тежката здравна криза в историята на Америка, показват официалните правителствени данни.

В хотелиерския и ресторантьорския бизнес бяха съкратени 7,6 милиона работни места, поне временно, тъй като американците си останаха у дома с оглед на въведените карантинни мерки за ограничаване разпространението на коронавируса.

Заетостта в търговията на дребно пък се раздели през миналия месец с 2,1 млн. работни места, като най-силно пострадаха търговците без присъствие в онлайн мрежата, тъй като пътнико потокът покрай тях де факто пресъхна.

Изненадващата жертва се оказа и здравната индустрия, където заетостта нарастваше от десетилетия. Близо 1,5 милиона работни места в медицинската професия бяха заличени през април, тъй като пациентите избягваха болниците и заради коронавируса бяха отменени редица здравни процедури.

Междувременно промишлените производителите се разделиха с 1,3 млн. работни места, а строителните компании съкратиха близо 1 милион свои работници.

През април в частния сектор на американската икономика бяха съкратени 19,520 млн. работни места, а в държавния сектор - 980 хиляди.

Масовите съкращения доведоха до ръст на нивото на безработица от 4,4% през март до рекордните през април 14,7%. Това е най-високата безработица в САЩ след Втората световна война, надвишавайки предишното следвоенно ниво от 10,8% през ноември 1982 г. По този начин нивото на безработица започна да се приближава към исторически връх от 25%, достигнат по време на Голяма депресия през 30-те години на миналия век.

Въпреки че прогнозите на финансовите пазари бяха за още по-слаби данни (за загубени 22 млн. работни места и за ръст на безработицата до 16%), мрачните цифри засилват очакванията на анализатори и икономисти за много бавно възстановяване от рецесията, причинена от пандемията.

Други от От страната и света

Националният превозвач на Индия се принуди да намали полетите си заради войната и скъпото гориво

Индийската авиокомпания "Еър Индия" (Air India) намалява с близо 100 броя на международните си полети за периода до края на юли, тъй като ограниченията за използване на въздушното пространство

Цяла организация на БСП в наш град напуска партията

Цялата партийна организация на БСП – Нови пазар напуска доброволно партията. Своите оставки и заявления за напускане подадоха председателя на Общинския съвет на партията д-р Бунова

Даниел Вълчев: Отворен съм за кандидатиране за президент

"Отворен съм за мислене за евентуално кандидатиране за президент, но мисля, че ще има добри кандидати и вероятно няма да се наложи, но за мен тази тема не е затворена, заяви той

Митничари задържаха 80 000 къса цигари на „Дунав мост 2“ при Видин

Митническите служители от Териториална дирекция Митница Русе задържаха 80 000 къса (4000 кутии) цигари и 50 пакета с 2 кг тютюн за пушене при проверка на товарен автомобил в района на Дунав мост 2

Какво се случва в 269-те хижи у нас? Никой не знае!

Информация за реалните стопани липсва. Туристическият съюз притежава половината от общия брой заслони, хижарски и почивни бази, но има и на министерства

>