Ученичка от Алабама даде има на нов хеликоптер на НАСА за Марс

30.04.2020 09:58
Снимка: НАСА

НАСА избра предложеното от ученичка от щата Алабама име за хеликоптер, който ще извърши полет на Марс, съобщиха ДПА и БТА.

Американската космическа агенция ще даде името "Инджънюити" (Находчивост) на космическия апарат, който ще извърши полет до Червената планета, прикрепен към марсохода "Пърсивиърънс" (Постоянство).

Ученичката от щата Алабама Ванижа Рупани е предложила избраното от НАСА име.

Малкият двукилограмов космически хеликоптер ще се задвижва със слънчеви батерии. Той трябва да се отправи заедно с марсохода в космоса през лятото и да кацне на Марс през февруари догодина. Ако хеликоптерът успее да преживее студените марсиански нощи, това ще означава, че захранван от слънцето полет е постижим на Марс и ще е важно за бъдещите космически мисии.

В началото на март НАСА избра предложеното от ученика Алекс Мейдър от щата Вирджиния име на марсохода

Други от От страната и света

Михаил Заимов - събирач на времена, хора и светове

Един несломим реалист с романтична чувствителност Не мога да пиша за Михаил Заимов нито кратко, нито в минало свършено време, макар повечето неща, които са ни събирали през годините и за които сме си

31 г. след грабеж, Прокуратурата съобщава на жена, че нищо не може да направи

Прокуратурата е изпратила писмо  31 години след грабеж, за да съобщи, че нищо не може да направи по случая. Това разказва Диана Янкулова във своя Фейсбук публикация

Кола се запали на централен булевард в Търговище

Лек автомобил се е запалил на бул. „Митрополит Андрей“ в центъра на Търговище. Инцидентът е станал в района на Младежкия дом в областния град, съобщи БТА

Жена, родила 2 деца на Картофа, и синът на Светльо - главсек на МВР, разменяли коли в кантората на съпругата на Бойко Рашков (Обзор)

Връзката между Ина Ангелова и Кристиан Лазаров - дете на Светлозар Лазаров, видяха от Антикорупционния фонд  Пръв Георги Кандев заговори за отношения между Юлиян Янков

Дясна партия с “Демократична България” ще затвори ПП в 6-7% – не го иска, вместо това допусна 2 групи в парламента (Обзор)

За единен кандидат за президент Денков публично назова премиера Гюров Вместо за сливане в единна политическа формация на “Продължаваме промяната”, “Да, България” и “Демократи за силна България”

>