Вижте актуалните мерки в съдилищата у нас по време на епидемията

16.04.2020 14:15
СНИМКА: Pixabay

От Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет представиха актуалните мерки за превенция и ограничаване на COVID-19 за съдилищата в България, съобщиха от пресцентъра на Висшия съдебен съвет.

Вижте мерките както следва:

1. Обявява за изгубили значение т. 1, 2 и 3 от мерките за превенция и ограничаване на разпространението на COVID-19 на съдилищата на територията на Република България, приети с решение на Съдийската колегия по протокол № 9/15.03.2020 г., допълнени и актуализирани с протокол № 10/16.03.2020 г., от работно заседание на 26.03.2020 г. и с протокол № 11/31.03.2020 г., наричани за краткост „Мерките", считано от влизане в сила на изменението на чл. 3, т. 1 със ЗИД на ЗМДВИП (обн. ДВ бр. 34/09.04.2020 г.). (Нова, решение на СК по протокол № 13/14.04.2020 г.)

2. (Решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

3. (Решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

4. Всички дела, извън посочените в приложението към чл. 3, т. 1 от ЗМДВИП да бъдат отсрочени и насрочени в най-кратък срок, след приключване на извънредното положение. (Изм. решение на СК по протокол № 13/14.04.2020 г.)

5. (Отм. решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

5.1. Образуването и администрирането на дела се извършва при спазване на ограниченията по т. т. 10, 11, 12, 13 от решението на Съдийската колегия по Протокол № 9/15.03.2020 г. и при съобразяване на съществуващия кадрови и технически ресурс в съответния орган на съдебната власт. (Нова, решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

5.2. Произнасянето в закрито заседание да се извършва по възможност дистанционно, а ако това е невъзможно, в графика на съдебния състав по дежурство. (Нова, решение на СК на ВСС, протокол № 12/07.04.2020 г.)

6. Подаването на всякакъв вид документи се извършва по пощата или по електронен път.

7. Справките по дела се извършват само по телефоните, обявени на сайтовете на съдилищата или по електронен път на обявените от тях електронни адреси.

8. Задължава органите на съдебна власт да публикуват на официалните си електронни страници информация относно създадената организация в условията на обявеното извънредно положение.

9. (Отм., решение на СК на ВСС, протокол № 11/31.03.2020 г.)

10. Забранява се достъпът в съдебните сгради на граждани, страни по дела, вещи лица, преводачи, адвокати и всички други лица, освен призованите по образуваните и насрочени за разглеждане дела, съгласно приложението към чл. 3, т. 1 от ЗМДВИП. (Изм. решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

11. Задължава административните ръководители да създадат организация за обезпечаване работата на съдилищата, като утвърдят графици за дежурства на съдиите, държавни съдебни изпълнители, съдии по вписвания и съдебните служители, и служители в Агенция по вписванията и служители при държавен съдебен изпълнител, които се намират в съдебните сгради. (Доп. решение на СК по протокол № 10/16.03.2020 г.)

12. Забранява се достъпът на магистрати, държавни съдебни изпълнители, съдии по вписвания и съдебни служители, служители в Агенция по вписванията и служители при държавен съдебен изпълнител, които се намират в съдебните сгради, с изключение на ангажираните по дежурства съобразно графика за работа, изготвен от административните ръководители на органите на съдебна власт. (Доп. решение на СК по протокол № 10/16.03.2020 г.)

13. Указва на съдиите, че следва да работят дистанционно по обявените за решаване дела, като административните ръководители трябва да създадат съответната организация за това. (Изм., решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

13.1. При спазване на ограниченията на т. т. 10, 11, 12, 13 и при създадена от съответния административен ръководител организация, изготвените и подписани съдебни актове могат да се предават за вписване в съответните книги и присъединяване към деловодната програма. (Нова, решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

13.2. При възможност изготвените съдебни актове могат да бъдат публикувани на интернет страниците на съдилищата, като съобщения до страните да не се изпращат за времето на извънредното положение. (Нова, решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

13.3. По висящите дела и новообразуваните дела следва да се предприемат възможните действия за пренасрочване и насрочване при спазване на ограниченията по т. т. 10, 11, 12, 13 от решението на Съдийската колегия по Протокол № 9/15.03.2020 г. Отсрочените от съдебно заседание производства следва да бъдат насрочени преди образуваните през периода на обявеното извънредно положение. (Нова решение на СК на ВСС, протокол № 12 /07.04.2020 г.)

14. След отпадане на извънредното положение, ЗАДЪЛЖАВА административните ръководители да изготвят справки относно извършената от съдиите работа – брой написани съдебни актове.

15. Задължава административните ръководители на съдилищата да организират извършването на всички административни услуги на принципа на „едно гише“, физически разположено максимално близо до входа на съдебната сграда като осигурят непрекъснатото му обезпечаване с необходимите предпазни средства срещу разпространение на инфекцията.

16. Задължава административните ръководители на съдилищата да организират ползването на съдебна зала (по възможност само една), находяща се в максимална близост до входа на съдебната сграда, и я обезпечат с необходимите предпазни средства срещу разпространение на инфекцията. Ако в една сграда има повече от един орган на съдебна власт, по възможност да се ползва само една съдебна зала.

17. Преустановява се връчването на призовки, съобщения и съдебни книжа по всички дела, с изключение на делата съгласно приложението към чл. 3, т. 1 от ЗМДВИП за периода на обявеното извънредно положение. (Изм. решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

18. Призовките и съобщенията за делата съгласно приложението към чл. 3, т. 1 от ЗМДВИП съгласно приложението към чл. 3, т. 1 от ЗМДВИП да се извършват по телефон или по електронен път. (Изм. решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

19. (Отм. решение на СК на ВСС, протокол № 13/14.04.2020 г.)

Други от От страната и света

Геополитиката ще е определяща за пазарите и през новата седмица

Финансовите пазари приключиха изминалата седмица с рязко подобрение на настроенията, след като надеждите за напредък в преговорите между САЩ и Иран и сигналите за частично облекчаване на напрежението

ЦИК при 68% преброени: Румен Радев докосва 45 на сто, ПП-ДБ бие ГЕРБ (Графики)

"Прогресивна България" на бившия президент Румен Радев взема 44.487% на извънредните парламентарни избори и води убедително за новия парламент. Това показват официалните данни на Централната

350 000 бедни “избираха” с банкноти в джоба 30 депутати

Още преди 18 г. “168 часа” показа схемата, но държавата се прави на ударена През целия преход и особено в последната декада държавата се провали с разкриването на няколко групи престъпления -

ЦИК при 60% преброени: Румен Радев докосва 45 на сто, ПП-ДБ бие ГЕРБ

"Прогресивна България" на бившия президент Румен Радев взема 44, 587% на извънредните парламентарни избори и води убедително за новия парламент. Това показават официалните данни на Централната

Православен календар за 20 април

Преп. Теодор Трихина. Св. Григорий и Анастасий, патр. Антиохийски Преп. Теодор бил син на богати родители в Цариград. Още като юноша напуснал бащиния си дом

>