НАТО: Свободните и независими медии са още по-важни в днешно време

01.04.2020 13:28
Йенс Столтенберг СНИМКА: Ройтерс

Всеки път, когато наблюдаваме дезинформация и пропаганда, необходимостта от независими и свободни медии, които задават смелите въпроси и дават отговорите на обществото, става още по-ясна. Това е особено важно в днешно време, заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция в отговор на въпрос за поведението на Москва и Пекин в условията на епидемия от COVID-19, предава БТА.

Най-доброто противодействие на пропагандата и дезинформацията е истината, добави той. Генералният секретар съобщи, че готовността на НАТО за действие не е засегната от епидемичната обстановка и пактът остава способен да осигурява основната защита - на границите и от тероризъм.

По неговите думи НАТО осигурява преноса на защитни средства между държавите от алианса, а всеки от съюзниците сам преценява как да включи военните в общите усилия срещу разпространението на заразата. Той уточни, че всяка страна сама решава каква помощ да поиска и от кого да я получи. Столтенберг внесе това пояснение в отговор на въпроси, свързани с предоставяната помощ от Русия и Китай за страни от алианса.

Генералният секретар изрази очакване утре външните министри от пакта да обсъдят как военните да действат по-бързо, когато има нужда от тяхната помощ за овладяването на епидемията. Той отбеляза, че утре за първи път в историята на НАТО министрите ще заседават със защитена видеовръзка.

Предвижда се те да разговарят за необходимите действия санитарната криза да не прерасне в криза със сигурността. Министрите се очаква да вземат решение обучителната мисия за въоръжените сили в Ирак, извършвана досега от силите на международната коалиция срещу терористите от "Ислямска държава", да премине под командването на НАТО. Ще бъде обсъдено намаляването до 12 000 на военните от пакта в Афганистан до лятото. Външните министри ще приветстват Северна Македония като 30-ия съюзник, като за първи път македонски министър ще участва в заседанието пълноправно.

Други от От страната и света

ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС спряха опита парламентът да гласува скъсване на споразумението с Украйна (Обзор)

Президентът може да пита КС имал ли е право Гюров да подпише със Зеленски Бойкот от ПП-ДБ, ДПС и АПС, както и регистрацията на само 23 от 66 депутати на ГЕРБ блокираха опита на “Възраждане” да

Министерстовото на финансите: Бюджетният дефицит е близо 570 млн. евро към края на февруари

Бюджетният дефицит по консолидираната фискална програма (КФП) възлиза на 569,1 млн. евро на касова основа към края на месец февруари или 0,5 процента от прогнозния вътрешен продукт

Първи ден от месец без скок на горива (Графика)

Петролният бизнес иска дерогации, по-ниски данъци и възможност за износ Първи ден от месец насам без съществени промени в цените на горивата отбеляза българският пазар

Тръмп: Иран иска мир, може да извадя САЩ от НАТО (Обзор)

Поддържаме ненакърнени дипломатически отношения с Техеран, увериха от българското МВнР “Президентът на новия режим в Иран, далеч по-умерен и по-разумен от предшествениците си

Европейските борси затвориха възходящо след думите на Тръмп, че войната в Иран ще приключи до седмици

Водещите индекси на европейските фондови пазари приключиха търговията през първия ден от април на положителна територия, след като регистрираха най-лошия си месец от 2022 г през март

>