Турция спира влакове и отменя полети в опит да ограничи COVID-19

28.03.2020 14:27
СНИМКА: Pixabay

Турция взе решение за спиране на всички влакови междуградски транспортни връзки. Ограничават се и вътрешните полети в страната, след като вчера броят на смъртните случаи достигна 92.

Потвърдените случаи на заразяване с коронавирус в югоизточната ни съседка са 5 700, предаде БНТ.

От днес до второ нареждане турските държавни железници прекратяват междуградските пътувания. Ще продължат да функционират вътрешноградските железници в Истанбул и Анкара. Минута преди полунощ довечера в сила ще влезе и ограничение за вътрешните полети. Ще се извършват рейсове само до 14 от общо 30 от големите общини в Турция – градове с поне 750 000 души население. Ще продължат обаче товарните полети.

От 17 часа днес пътуващите с автобуси и самолети ще трябва да се снабдят преди пътуването със специални разрешения от областните управи на градовете, посочва БНР. 

Турският министър на транспорта и инфраструктурата Мехмед Джахит Турхан беше заменен с президентски указ, публикуван в турския официален вестник рано тази сутрин. Неговото място ще заеме Адил Караисмаилоглу, който е инженер по образование. Това е първа смяна в настоящия турски кабинет.

На специална пресконференция в Анкара снощи президентът Реджеп Тайип Ердоган оповести създаването на Съвети по пандемията във всички области в страната, и ограничения на междуградските автобусни превози.

Частният и държавният сектор ще прилагат системи за гъвкава работа и с минимален персонал. Забранява се и събирането на групи хора в паркове, крайбрежни алеи и провеждането на пикници.

Поне 12 населени места в страната са поставени под карантина.

Междувременно министерството на правосъдието удължи с две седмици забраната за свиждания в затворите като предохранителна мярка срещу проникване на заразата сред лишените от свобода.

Банките понижиха лихвите по кредитните карти, за да облекчат затруднените с плащанията на вноските си потребители.

Кметът на Анкара Мансур Яваш разпореди спиране на отчитането на апаратите и издаването на сметки за комуналните услуги.

Вчера беше забранено на медицинския персонал в държавните и частни болници да подава оставка.

Други от От страната и света

Михаил Заимов - събирач на времена, хора и светове

Един несломим реалист с романтична чувствителност Не мога да пиша за Михаил Заимов нито кратко, нито в минало свършено време, макар повечето неща, които са ни събирали през годините и за които сме си

31 г. след грабеж, Прокуратурата съобщава на жена, че нищо не може да направи

Прокуратурата е изпратила писмо  31 години след грабеж, за да съобщи, че нищо не може да направи по случая. Това разказва Диана Янкулова във своя Фейсбук публикация

Кола се запали на централен булевард в Търговище

Лек автомобил се е запалил на бул. „Митрополит Андрей“ в центъра на Търговище. Инцидентът е станал в района на Младежкия дом в областния град, съобщи БТА

Жена, родила 2 деца на Картофа, и синът на Светльо - главсек на МВР, разменяли коли в кантората на съпругата на Бойко Рашков (Обзор)

Връзката между Ина Ангелова и Кристиан Лазаров - дете на Светлозар Лазаров, видяха от Антикорупционния фонд  Пръв Георги Кандев заговори за отношения между Юлиян Янков

Дясна партия с “Демократична България” ще затвори ПП в 6-7% – не го иска, вместо това допусна 2 групи в парламента (Обзор)

За единен кандидат за президент Денков публично назова премиера Гюров Вместо за сливане в единна политическа формация на “Продължаваме промяната”, “Да, България” и “Демократи за силна България”

>