800 мигранти бяха прехвърлени от лагера Вучак в Сараево

11.12.2019 14:33
Снимка: Ройтерс

Босненските власти затвориха днес импровизирания лагер за мигранти на границата с Хърватия Вучак, като прехвърлиха стотици мигранти в Сараево, предаде АФП, като се позовава на полицейски източник. Агенцията припомня, че международната общност осъди ужасните условия за живот в този лагер.

Лагерът, открит през юни близо до Бихач в Северозападна Босна на мястото на бивше сметище и близо до терени, минирани по време на войната през 90-те години, бе наричан "джунглата", тъй като бе лишен от най-елементарните инфраструктури. Мигрантите живееха в палатки, без вода и електричество, посочва БТА.

Общо 770 души бяха прехвърлени към Сараево с петнайсет автобуса, заяви за АФП Али Силдедич, говорител на полицията в кантона Бихач.
Общинските власти и Червеният кръст ще демонтират палатките през деня, е посочил източникът.

Лагерът бе критикуван специално от Брюксел, който финансира функционирането на няколко центъра за мигранти, управлявани в Босна от Международната организация по миграцията.

Комисарят по правата на човека на Съвета на Европа Дуня Миятович заяви, че този лагер е срам за Босна и че това е най-лошият лагер за мигранти в Европа. Тя посочи това при посещение на място миналата седмица.

Подложени на международен натиск, босненските власти решиха да открият нов лагер в бивша казарма близо до Сараево, но далеч от границата с Хърватия, която е член на ЕС.

Оборудването на този лагер не е приключило, но половината от мигрантите от Бихач са били отведени там през нощта, според източник от Международната организация по миграцията. Когато работата бъде приключена след две седмици, казармата ще може да приеме още стотици мигранти.

Другата половина от мигрантите от лагера край Бихач са били транспортирани до приемния център Хаджичи, близо до Сараево.

Други от От страната и света

7 милиона цветя цъфтят едновременно в Градината на Европа (Снимки)

Пролет в една от най-красивите цветни градини в света - Кукенхоф, разположена край Лисе, Нидерландия. Паркът, известен като "Градината на Европа", впечатлява с над 7 милиона засадени луковици всяка

Семейство Калайкови: 35 години волни читатели

За тях съботният брой е социален ритуал, бавно време и удоволствие за целия уикенд, вземат го и при обиколките си по света "При мотоциклета рамката липсва, човек е в пълен допир с всичко

ЕС пред конфликт с Тръмп заради балкански газопровод

Брюксел е отправил предупреждение към лидерите на Босна и Херцеговина ЕС е пред конфликт с Доналд Тръмп, след като се опита да забави възлагането на доходоносен договор за балкански газопровод на

Министър спира сделка – вместо луксозен хотел за Вълка хижа на Витоша става зелено училище (Обзор)

Друг имот в Копривщица бил продаден за 100 000 евро, а струвал три пъти повече Хижа “Ведра” в подножието на ски писта “Лалето” на Витоша е била напът да бъде продадена за около 1 млн. лева

Нов старт на депозитната система – първо с пластмаса и метал, после може и стъкло

България прави пореден опит за въвеждането на задължителната депозитна система за опаковки от напитки. Тя трябва да обхване цялата страна и да важи за всички пуснати на пазара напитки

>