Министър взе диригентската палка и направи финала на Виенския бал впечатляващ (Видео)

22.02.2026 13:05
Найден Тодоров СНИМКА: Софийската филхармония

Пловдивчанинът Найден Тодоров със заразяваща артистичност направи впечатляващ финал на бала

Найден Тодоров с видимо удоволствие и със заразяваща артистичност и чувство за хумор, направи впечатляващ финал на 25-тия Виенски бал в София.

Министърът на културата, от ролята на гост, взе диригентската палка за зашеметяващия "Радецки марш", изпълнен от Софийска филхармония. Маестро Найден Тодоров, който часове преди Виенския бал, за трети път пое поста министър на културата в служебно правителство, е директор на филхармонията. Колегите му музиканти искрено се зарадваха на спонтанната реакция на министъра, който влезе в ролята на диригент.

С "Радецки марш" на Йохан Щраус - баща, 51-годишният министър поднесе своя подарък на сдружение „Виенски клуб" в София, което четвърт век с благотворителна цел прави това събитие. То е част от официалния календар на балното бюро във австрийската столица заедно с още около 30 Виенски бала в чужбина.

Двадесет и петото издание на Виенския бал в София се проведе под патронажа на кметовете на Виена Михаел Лудвиг, на София Васил Терзиев , както и на посланика на Република Австрия в България - Андреа Икич-Бьом.

В програмата, съставена от проф. Румен Нейков, за първи път участва балет „Арабеск" с хореограф Ангелина Гаврилова.

На бала изпълнения имаха и водещият тенор на Софийската опера и балет Мартин Илиев, както и солистите на Националния музикален театър „Стефан Македонски" Добрина Икономова, Олга Динова и Марчо Апостолов.

Юбилейният бал бе открит от дебютанти - ученици от 91-ва Немска езикова гимназия „Проф. Константин Гълъбов".

Други от Култура

Поставят паметник на големия музикант Милчо Левиев в Пловдив

Ще свири на пиано на скулптурната композиция, хората ще могат да се снимат до него Паметник на прочутия музикант и джазмен Милчо Левиев ще бъде поставен в Пловдив за 90-годишнината му

Филмът с българско участие "Нина Роза" спечели "Сребърна мечка" на "Берлинале"

Филмът „Нина Роза”, който е с българско участие, спечели награда „Сребърна мечка” за най-добър сценарий на Международния кинофестивал в Берлин. Церемонията за връчването на отличията на форума се

Убийства и самоубийства и в операта - в “Макбет” те са цели 11

Софийската опера прави нова постановка на тази екстремно трудна вокално творба В пет последователни вечери в Софийската опера и балет идната седмица публиката ще гледа множество убийства

Димо Алексиев ще играе в трупата на пазарджишкия театър

Към екипа на Драматично- кукления театър "Константин Величков" в Пазарджик се присъединява актьорът Димо Алексиев – утвърдено име в българския театър, кино и телевизия

„Народе????" и заветите на Апостола – в ценните издания на Книгоиздателска къща „Труд"

Отбелязваме още една година от трагичната гибел на Апостола на свободата Васил Левски – национален герой, ярък пример за доблест, чест, отдаденост и безстрашие

>