Протестът срещу властта в София приключи след повече от 3 часа, хората скандират "Утре пак!" (Видео, снимки)

10.12.2025 18:16
Протестиращите студенти Снимка: Георги Кюрпанов
Протестиращите студенти Снимка: Георги Кюрпанов
Протестиращите студенти Снимка: Георги Кюрпанов
Протестиращите студенти Снимка: Георги Кюрпанов

21:17 Предупредиха, че има провокатори в тълпата

21:16 Асен Василев разпусна протеста. Хората скандират "утре пак"

21:14 Пуснаха химна на България, пя го Асен Василев

21:11 "Казахме, че няма да стане по този начин, но те продължават да не ни чуват. Опитаха се да ни обяснят, че оставка искаме само ние, а вие искате нов бюджет. Оставката е факт, вие днес им я взехте", каза Асен Василев.

"Единственото съобщение към Борисов, Пеевски, Трифонов и Зафиров е: идете си мирно, нека идем на честни избори. Още утре дайте оставката на това правителството", каза още той.

21:04 Пред хората излязоха Асен Василев, Божидар Божанов и Ивайло Мирчев. Те запяха "Когато падне Пеевски"

"Този протест е огромен. Той е исторически. Важно е, че има толкова хора тук, защото тези, които си мислят, че са по-равни от другите, а те разбират само от сила. Вие сте силата на гражданското общество", заяви Ивайло Мирчев.

Мирчев призова хората да се готвят за избори, които трябва да са честни и мафията да бъде "изметена".

Освен законопроекта за сваляне на охраната от НСО на всички депутати без председателя на парламента, са внесли и законопроект у нас да важат санкциите по "Магнитски", обявиха от ПП-ДБ.

Те си поставиха 2 основни цели:
Оставка на това управление
и провеждане на честни избори

20:35 Хоро се изви пред централния вход на парламента

20:28 На сцената запяха "Излел е Дельо Хайдутин"

20:18 На сцената излезе група "Джамбуре"

20:17 Обявиха, че родители търсят децата си Силвия и Камелия. Родителите са на входа на Министерски съвет

20:10 От сцената предупредиха за десетима подозрителни с маски и радиостанции и хората в периферията на тълпата да се пазят

19:55 Младите лекари излязоха пред протестиращите и заявиха, че не са спрели да протестирате от 7 месеца за по-достойно заплащане.

"Чуваме все по-често наши колеги и приятели да казват, че заминават за чужбина, защото няма място за тях тук. Порочностите, които са пропили нашата система са многобройни. Казаха, че от нас нищо не зависи и системата не са държи на нас, нещата щели да се получат, ако слънцето започне да изгрява от запад. А Тошко (Йорданов) директно ни изпрати в чужбина и каза, че ще си докара лекари за 500 долара", казаха те.

19:26 Изпълнението на "Ахат" свърши. На сцената обявиха, че за сигурността на хората се грижат над 200 стюарди, адвокати и лекари

19:01 На сцената излязоха група "Ахат"

18:50: "Много сме, силни сме. Трябва да си върнем държавата. Управляващите арогантно потъпкват правилата в държавата. Казаха, че ще внесат единствения възможен бюджет, но след като вие излязохте и казахте, че не го харесвате, направиха друг. Вие сте нашата сила, заедно трябва да променим България. Няма връщане назад", заяви лидерът на ДСБ ген. Атанас Атанасов. Той призова управляващите да гласуват "за" вота на недоверие утре.

18:34 На голямата сцена, която е разположена пред Президентството излезе Невена Пейкова, която изпълни песента "Когато падне Пеевски"

Граждани започнаха да се събират на Триъгълника на властта за протеста срещу правителството, организиран от "Продължаваме промяната - Демократична България".

"Протестът е с искане за „оставка на сламеното правителство и трайно изгонване на Борисов и Пеевски от властта", казват организаторите.

Очаква се студенти от различни университети, които се събраха пред Софийския университет „Св. Климент Охридски" също да се включат в протеста.

Движението на автомобили в центъра на София вече е блокирано, а в метростанция "Сердика" има струпване на много хора.

Това е трети протест за последния месец. Първите два бяха срещу проекта на бюджета за 2026 г., който беше оттеглен след протеста миналата седмица, а от ПП-ДБ внесоха вот на недоверие към правителството.

Предвидени са 19 контролно-пропускателни пункта, заяви на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник-сектор „Масови мероприятия" към Столичната дирекция на вътрешните работи.

Жители на Ямбол се събраха на протест с искане за оставка на правителството. Демонстрацията започна в 18:00 часа на централния площад на града, между сградите на Общината и Народно читалище "Съгласие 1862", предаде БТА.

Протести има още пред сградата на Областната управа в Стара Загора, както и във Велико Търново, Разград, Габрово, Плевен, Силистра, Русе, Кърджали, Видин, Търговище, Смолян и други населени места.

Над 1000 души се събраха на протеста в Благоевград. Най-много са младите и семейства с малки деца.

Други от От страната и света

Георги Куюмджиев: Не вярвам да се случи нещо катастрофално след оставката на правителството

Не вярвам да се случат хаотични и катастрофални неща след оставката на правителството. Това каза пред NOVA NEWS бившият зам.-министър на енергетиката Явор Куюмджиев

Американският търговски дефицит се сви до най-ниското си равнище от 2020 г.

Американският търговски дефицит продължава да се свива през септември и достига най-ниското си ниво от 2020 г. насам, показват данни на Бюрото за икономически анализи към Министерството на търговията

Румяна Коларова: Изборите вероятно ще са преди преди 22 март

След многобройните протести в София и други големи градове, правителството на Росен Желязков подаде оставка. Какво предстои в идните месеци след този бърз изход от властта

Ученици в Добрич с призив върху есенни листа към шофьорите да бъдат внимателни

Ученици от природо-математическата гимназия "Иван Вазов" в Добрич написаха своите послания върху разноцветни листа със съдействието на полицейски служители ги раздадоха на шофьори с призив да бъдат

Божидар Божанов: Мнозинството е виновно, че отиваме на избори

Отговорността за поредните избори, които предстоят, е на управляващите, а бюджетът за догодина трябва да бъде написан и внесен от новото редовно правителство

>