БНБ и Европейската централна банка с информационни материали за еврото

10.11.2025 17:40
Българската народна банка

Българската народна банка съвместно с Европейската централна банка, в изпълнение на дейностите си по информиране и публичност във връзка с въвеждането на еврото в Република България, подготвиха информационни материали, предназначени за запознаване на обществеността с дизайна и защитните елементи на евробанкнотите.

За запознаване на широката общественост с дизайна и защитите на евробанкнотите може да използвате следната графика. 

Относно разпознаването на евробанкнотите при обучението на служители може да се използват следните визуализации на изображенията на защитните елементи.

Подробно описание и визуализация на защитните елементи на всеки един номинал евробанкноти от серията „Европа" и от първата серия по метода „ПИПНИ-РАЗГЛЕДАЙ-НАКЛОНИ" са достъпни на страницата на Европейската централна банка на следния линк.

При закупуване на устройства, проверяващи автентичността на евробанкноти, Българската народна банка препоръчва те да са от списъка, публикуван на страницата на Европейската централна банка на следния линк.

Препоръчителният списък на устройства, проверяващи автентичността на евромонети, е публикуван на страницата на Европейския технически и научен център към Европейската комисия на следния линк.

Други от От страната и света

Треньор на астронавти в НАСА ще вади “Реал” от тинята

Антонио Пинтус разработи своя уникална програма за физическа и психическа издръжливост както на футболисти, така и на избраните да стъпят отново на Луната "Реал" (Мадрид) все повече заприличва на

С евтини дронове камикадзе Иран пробва да измори военната машина за милиарди на САЩ

Военни на режима рисували фалшиви цели по земята, за да хаби врагът ресурси Иранските дронове камикадзе се оказаха проблем за САЩ и съюзниците им, които имат технологичното предимство във военния

За по-големи за социално осигуряване втори пенсии избираме от 3 вида фондове от 2027 година (Графика, обзор)

Най-сетне депутатите промениха Кодекса за социално осигуряване Размерът на средната трябва да надхвърли 760 евро с въвеждането на мултифондовете Ако не избереш сам

Армията е усилила въздушната охрана, а службите следят да няма “румънски сценарий” на вота (Обзор)

И вторият Съвет по сигурност заключи, че не сме пряко застрашени. Този път партиите поканени в МС, но не останаха доволни България не е застрашена директно от военните действия и не е страна в

Ердоган към Макрон: Турция полага усилия за дипломация и връщане към преговорите с Иран

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонен разговор с френския президент Еманюел Макрон, че страната му приема с тъга новините за цивилни жертви

>