В 10 града загубите на вода вече са над 70%

19.10.2025 19:05 Марияна Бойкова
Аварията в Шумен Снимка: ВиК Шумен

 В 10 големи регионални ВиК дружества загубите на вода са над 70 на сто, а в Перник, Сливен и Шумен - над 80%. Пловдив е с 56%, което пак не е малко.

Това показва доклад на КЕВР за състоянието на водния сектор. От регулатора обаче посочват, че нито едно ВиК не е посочило като причина за въвеждането на режим загубите по мрежата. Вместо това водните дружества заявяват, че чешмите пресъхват заради намален приток от водоизточника.

Комисията е поискала данни от 2023 г. досега от 28 регионални ВиК за всички населени места с население над 500 души, в които е въведен режим. От информацията на ВиК дружествата става ясно, че в 55 от населените места са открити 1809 скрити теча. В 24 от 93 селища са подменяни водопроводи - общо 5068 м.

Според справка на МРРБ към 17 август, когато е изготвян докладът на КЕВР, на режим са били 16 града и 282 села с 260 768 души. Актуалните данни към 13 октомври посочват, че бройката е намаляла значително до 46 005 души.

93 населени места с над 500 жители през последните три години са имали общо 388 пъти режим, който е действал общо 24 699 дни. За 8 населени места е въвеждан между 15 и 31 пъти. За тези 93 града освен системен режим се отчита и увеличение на загубите спрямо 2020 г.

КЕВР установява, че много от ВиК операторите не са предприели действия за измерване на постъпващата вода, няма зониране на водопроводната мрежа, за да се откриват по-лесно загубите. Регулаторът посочва, че е нужно обследване за скрити течове и управление на налягането, което често е причина за спукване на тръбопроводите.

КЕВР предписва действия за намаляване на кражбите. Освен това да се прави и анализ на риска от въвеждане на режим, като се отчитат загубите на вода и капацитетът на водоизточника.

Други от От страната и света

Засилват x 4 санирането – сега безплатно, после с 30% грант и заеми с 1% лихва

С продължението на националната програма ще се обновят още 3 хил. блока, а  трябват пари за общо 82 хиляди От сегашните 4% санирани жилищни сгради в България до 2035 година те трябва да достигнат 16%

Бюджетната комисия ще разгледа промените в удължителния закон за бюджета на второ четене

Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание ще заседава днес извънредно. На заседанието, насрочено за 14:00 часа, ще бъде разгледан на второ четене законопроектът за изменение и допълнение

Протест на шофьори на линейки в Бургас срещу фишове за висока скорост - сами си ги плащали

Напрежение сред водачите на линейки в най-големия център за спешна медицинска помощ в Югоизточна България - в Бургас, съобщава Нова тв. Шофьорите се оплакват от голям брой фишове за превишена скорост

Шофьор в Сливен засечен два пъти за един час да кара с 200 км/час

Шофьор от Сливен е с отнет автомобил и отнета книжка, след като миналата седмица е засечен два пъти в рамките на един час да кара със скорост 220 километра в час, показа репортаж на Би Ти Ви

2 х 5 часа – последен напън депутатите да приемат законите по ПВУ и Наказателния кодекс

Второ удължаване на бюджета и поне 7 закона - това трябва да приемат депутатите в последните десетина часа работа на 51-ото народно събрание. Това е последната им работна седмица

>