Персонален НОИ от "24 часа": За ранно пенсиониране може да си купите стаж, но само за завършено висше образование

29.09.2025 06:30
В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

"24 часа" и седмичникът за втората половина от живота "Клуб 100" имат кампания в помощ на читателите си - персонализиран консулт с помощта на експертите на Националния осигурителен институт.

В специалния проект "Персонален НОИ" всеки читател може да зададе своите въпроси за пенсия, обезщетения за безработица, наследствени доходи, майчинство или плащания въз основа на ТЕЛК. Експертите на осигурителния институт ще му отговорят възможно най-изчерпателно.

Отговорите ще бъдат публикувани всеки месец в "24 часа", "Клуб 100" и на най-големия информационен портал на български език 24chasa.bg.

За да зададете своите въпроси към експертите на Националния осигурителен институт, можете да пишете на електронна поща 24action@24chasa.bg или на адрес: София 1202, ул. "Св. св. Кирил и Методий" №84, за "Персонален НОИ".

Родена съм на 25.06.1970 г. Получавам пенсия по болест. Ако може, искам да се пенсионирам по-рано. Има ли някаква възможност да закупя трудов стаж или да ползвам стаж от майчинството? Синът ми е роден на 24.05.1991 г. Галя Боянова

Нормата на чл. 68а, ал. 1от Кодекса за социално осигуряване (КСО)създава възможност за упражняване направо за по-ранно пенсиониране с намалена пенсия при изрично определени условия. Съгласно разпоредбата лицата, които имат изискуемия осигурителен стаж за пенсиониране по общия ред, могат по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от относимата за тях възраст, определена съгласно чл. 68, ал. 1 от КСО. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено. Намалението е с 0,4 на сто за всеки недостигащ месец на лицето до навършване на възрастта му по чл. 68, ал. 1 от КСО, включително непълен. При отпускане на ранната пенсия с 12месеца преди навършване на съответната възраст тя ще бъде намалена с 4,8 на сто. Този вид пенсия се преизчислява и осъвременява по същите правила, предвидени за останалите трудови пенсии, но размерът на намалението в проценти не се променя. Това означава, че при преизчисляване/осъвременяване на пенсията, отпусната на основание чл.68а, ал. 1 от КСО, новият размер се изчислява от размера, определен без намаление при отпускането, след което се прилага процентът на намаление. Съгласно разпоредбата на чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО през 2025 г. жените придобиват право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при навършена възраст 62 г. и 4 м. и наличие на 36 г. и 8 м. придобит осигурителен стаж. Възрастта за жените се увеличава с по два месеца от началото на всяка календарна година, а от 2029 г. - с по три месеца, до достигане на 65 г. Осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 г. за жените.

За жените, родени от 1.01.1970 г. до 30.09.1970 г., в която група попадате вие, условията за придобиване право на пенсия по общия ред на чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО са наличието на 37 г. осигурителен стаж и възраст 64 г. и 3 месеца, която ще навършите на 25.10.2034 г. За да се възползвате от възможността за ранно пенсиониране съгласно чл. 68а от КСО, вие трябва да сте навършили възраст 63 г. и 3 месеца, което е една година по-рано от вашата пенсионна възраст, т.е. не по-рано от 25.10.2033 г., и да сте придобили 37 г. осигурителен стаж.

Възможността за зачитане на осигурителен стаж със заплащане на осигурителни
вноски е уредена с разпоредбата на чл. 9а, ал. 1 от КСО. Тя предвижда за осигурителен стаж при пенсиониране, ако не е зачетен на друго основание и са внесени осигурителни вноски съгласно чл. 9а, ал. 4 от КСО, да се зачита времето на обучение на лицата, завършили висше или полувисше образование, но за не повече от срока на обучение, предвиден по учебния план, както и за времето на докторантурата.

Другата възможност за закупуване на осигурителен стаж е уредена с разпоредбата на чл. 9а, ал. 2 от КСО, съгласно която за осигурителен стаж при пенсиониране на лицата, навършили възрастта по чл. 68, ал. 1 от КСО, се зачита и времето, което не им достига като осигурителен стаж за придобиване на право на пенсия по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО, но не повече от 5 г., ако за това време са внесени осигурителни вноски съгласно чл.9а,ал.4 от КСО.

При прилагане на разпоредбата недостигащият осигурителен стаж се преценява от
пенсионния орган към датата на заявлението. От тази възможност могат да се възползват само лицата, които са навършили възрастта си за пенсиониране и на които се отпуска пенсия по чл. 68, ал.1и2отКСО, т.е. по общите условия за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Лицата, които
искат да се пенсионират по реда на чл. 68а от КСО - до една година по-рано от възрастта им по чл. 68, ал. 1 от КСО, нямат право да закупят осигурителен стаж на посоченото основание по чл. 9а, ал. 2 от КСО.

Относно въпроса ви за зачитане за осигурителен стаж на времето, през което сте
били по майчинство, ви уведомявам, че за времето след 2.07.1984 г. на основание чл. 3ж, ал. 2 от Указа за насърчаване на раждаемостта за трудов стаж се зачита времето, през което неработещата майка е гледала дете до 3-годишна възраст. Стажът се зачита от датата на раждането. Този стаж се удостоверява с акта за раждане на детето. В случай че сте родили детето си в период, в който сте били в трудово правоотношение, осигурителен стаж ще ви бъде зачетен по трудовата книжка, стига тя да е редовно оформена съгласно изискванията на Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж в редакцията до 1.06.2025 г. (заглавие изменено - Наредба за трудовия стаж).

Други от От страната и света

Борисов отново призова хората си в ОИК-Варна да не подкрепят евентуално сваляне на Благомир Коцев от кметския пост

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов настоява и отново призовава представителите на партията в Общинска избирателна комисия- Варна да не вземат участие във всякакви евентуални опити за прекратяването на

КЗП не отчита рязко поскъпване на стоките

Към момента няма необичайни процеси на пазара - това заяви пред БНТ изпълняващият длъжността председател на Комисията за защита на потребителите Александър Колячев в отговор на въпрос наблюдава ли се

Ето кога няма да можем да плащаме с карти в офисите на НАП

В периода от 30 декември 2025 г. до 05 януари 2026 г. в НАП ще се извършват дейности по годишно приключване и архивиране на данни за 2025 г. и конфигуриране на информационните системи за работа през

НАП: Лицата с прекъснати здравноосигурителни права могат да платят дължимите вноски на 30.12.2025 г.

Във връзка с дейностите по годишно приключване и архивиране на данни в информационните системи на Национална агенция за приходите (НАП) за 2025 г. и подготовка за работата им през 2026 г

Благомир Коцев за двете прегазени жени на тротоар във Варна: Ужасна трагедия

Кметът на Варна Благомир Коцев съобщи в своя фейсбук публикация, че лично следи детайлите за катастрофата днес, при която загинаха две жени.  Те загубиха живота си

>