Милион деца в Газа пред гладна смърт

23.07.2025 22:09
СНИМКА: РОЙТЕРС

111 неправителствени организации призовават света към незабавни мерки срещу блокадата на Израел

Масовият глад, на който израелските сили подлагат Ивицата Газа вече няколко месеца, заплашва да вземе живота на над милион палестински деца. По тази причина над 100 неправителствени организации от различни части на света призоваха международната общност да предприеме мерки срещу Тел Авив, който продължава да блокира доставките на храна и жизненоважни ресурси за размирната територия.

В изявление, подписано от престижни НПО-та като “Лекари без граници” и “Спасете децата”, 111 сдружения предупреждават, че масов глад цари в Газа, докато десетки тонове храна и вода стоят блокирани по нейната граница от израелската армия.

“Докато обсадата на израелското правителство води до глад за хората в Газа, хуманитарните работници се присъединяват към същите опашки за храна, рискувайки да бъдат застреляни, само за да нахранят семействата си. При напълно изчерпани запаси ние ставаме свидетели на това как колегите и партньорите ни загиват пред очите ни”, алармират те.

“Държавите трябва да предприемат конкретни мерки за прекратяване на обсадата, като например да спрат прехвърлянето на оръжия и боеприпаси”, категорични са хуманитарните дружества.

Израел, който контролира всички гранични контролно-пропускателни пунктове на Газа, отхвърля всякаква отговорност за липсата на храна и вода.

Вместо това обвинява терористичната групировка “Хамас”, че краде доставките, за да ги продава на стократно по-високи цени, и стреля по хората, които се редят на опашка пред хуманитарните пунктове.

Независимо от това данните посочват, че през последните седмици повече от 800 души са били убити при опит да се снабдят с храна, най-вече при масови стрелби от страна на израелски войници.

“Палестинците са хванати в капана на надеждата и съкрушението. Подхвърля им се надеждата за идваща помощ и прекратяване на огъня, но бързо биват удряни от реалността на все по-утежняващите се условия”, заявяват неправителствените организации. (24часа)

Други от От страната и света

Пеевски и Борисов остават без охрана от НСО, ИТН опитва да върне по колите хората на президента (Обзор)

Ще се разширява цивилният състав на службата, който сега е 10% Лидерът на ДПС излезе от мистичния кабинет 222А – оставал музей на сглобката Лидерите на ГЕРБ и “ДПС - Ново начало” Бойко Борисов и

Разследват Васил Божков в Италия за 300 техни артефакта в колекцията му

Сигналът е от българската прокуратура, Рим ще иска връщането им Прокуратурата в Италия разследва Васил Божков за 300 антични ценности от колекцията му, които Рим ще иска да бъдат върнати там

Родителството споделено – гарантирано, но не по 127 дни в годината (Обзор)

Съдът ще може да го постановява дори ако при развода не е постигнато споразумение Гъвкави отпуски през цялата година за майки и бащи на ученици до 12 г

Изборите няма да са февруари – не е удобно и ще е прецедент (Обзор)

МЕЧ предлагат на Цветница, АПС молят президента за съдействие за промените в закона Изборите няма да са през февруари, стана ясно на четвъртия ден консултации на президента Румен Радев с партиите

С протестно шествие граждани на Варна поискаха машинно гласуване

С протестно шествие през центъра граждани на Варна поискаха тази вечер оставката на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов и въвеждането на изцяло машинно гласуване

>