След Сияна и още 1477 умрели на пътя: 18-годишен направи "черна" карта на България

29.05.2025 16:21
ПТП-та със загинали
ПТП-та с ранен
Карта на челните катастрофи у нас
Катастрофите за 2024 г.
Катастрофите за 2021 г.
Катастрофите за 2025 г.

18-годишният Мартин Атанасов от София създаде пътна карта с местата, на които най-често се случват катастрофи. Той се решава на това след трагичния инцидент с 12-годишната Сияна. 

„Черна писта" онагледява системни проблеми по пътищата из цялата държава и как те са свързани с близо 180 000 катастрофи за последните 4 години. Картата обединява съвкупно събрани данни на МВР за всички ПТП-та, случили се между 2021 и 2025 г. Крайният резултат е стряскащ.

За последните 4 години са регистрирани 177 746 катастрофи, от които 24 278 са завършили с ранени и 1 478 с фатални случаи. Само за първите шест месеца на 2024 г. в системата са налични 20 726 инцидента с точни географски координати, а за същия период през 2025 г. – 15 545. Това позволява не само проследяване на броя инциденти, но и сравнение по време и място, което разкрива закономерности и динамика. Оказва, че едни и същи участъци се повтарят като места на трагедии, което показва взаимосвързаност между качество на пътища и интензитет на катастрофите именно в тези участъци.

Картата има няколко опции, според които можеш да филтрираш пътните инциденти в страната. 

ПТП-та със загинали

При избирането на тази опция на картата се показват само катастрофите, в които има загинали. От данните виждаме, че най-много пътни инциденти с жертви има в София и областта. Голям процент от загиналите в столицата са блъснати пешеходци. В Пловдив и региона също. Наситени с червени точици, които отбелязват катастрофа, са и пътните артерии около Монтана, Видин, Ловеч и Плевен. 

ПТП-та с ранен

При тази опция картата на страната е едва видима заради отбелязаните катастрофи. Инцидентите с ранени са съсредоточени най-много в областните градове, но и по магистралите и извънградските пътища. Отсечката Благоевград - Кресна е една от най-червените на картата. Чести инциденти с пострадали са отбелязани и край прохода Петрохан, както и магистралите "Тракия" и "Хемус". 

Филтър по вид ПТП

При тази опция може да се проследи кои са най-честите причини за катастрофи по пътищата у нас. Челните катастрофи са едни от най-честите, както и тези след удар в дърво, билборд или друго крайпътно съоръжение. 

Търсене по година

При тази опция могат да се проследят катастрофите от 2021 г. до днес. Прави впечатление, че годината 2024 е с най-много катастрофи в сравнение с предходните три. 

За сравнение - 2021 г. изглежда като годината с най-малко пътни инциденти, но 2025 г. я настига за само 6 месеца от началото на годината. 

Картата и повече информация вижте тук

Други от От страната и света

Гълъб Донев прекъсва серията жени начело на парламента?

За подготвена се сочи и водачката на листата на ПБ в 23-и МИР Михаела Доцова, доктор е по административно право Бившият служебен премиер в правителствата на Румен Радев - Гълъб Донев се очаква да

Кремъл впечатлен от заявката на Радев за диалог, НАТО и Брюксел го чакат с нетърпение (Обзор)

Той: България ще положи усилия за продължаване на европейския си път. Но за да има силна България в силна Европа, са необходими критично мислене и прагматизъм Готовност да работи с безапелационния

Тигър скочи сред публиката по време на цирково представление в Русия (Видео)

Цирков тигър скочи сред публиката, след като предпазна преграда се срути в Ростов на Дон, пише The Moscow Times. Руските правоохранителни органи започнаха наказателно разследване по случая

Турски тир падна в дере край Великотърновско, шофьорът загина

Временно се преустановява движението през Прохода на Републиката заради катастрофа, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във Велико Търново. Около 19:00 ч

Радев привлече 28% от ГЕРБ, 36% от ПП-ДБ и 52% от БСП (Графика)

Това е първото пълно парламентарно мнозинство в новия век, последното бе през 1997 г. на Иван Костов, появило се на същата дата 19 април, но с 800 000 гласа повече

>