Икономист: Фирмите на светло не се страхуват от приемането на еврото

31.03.2025 17:53
икономистът Румен Гълъбинов Кадър: БТВ

Не би трябвало никой да се страхува (б.а - от приемането на еврото). Мога да ви кажа кой не се страхува от това. Не се страхува всеки, който като гражданин или фирма е на светло - плаща си данъците, осигурява се на истинската си заплата, подписва реални договори.

Той обясни, че обмяната на левовете в евро ще стане автоматично за парите, които се държат в банка, и то по фиксирания курс от 1,95. Пенсионерите ще получават пенсиите си в същия размер, отново преизчислено по фиксирания курс. Засега никой не е говорил за промяна на закона, в който е изрично вписан курса на лева към еврото.

Обмяната на левове в евро в БНБ ще бъде безсрочна, т.е човек може да обмени там старите си пари дори година след приемането на новата валута. Основните точки за обмен ще са банките и банкоматите, които автоматично ще приравняват парите в новата валута. Банките вече дават и извлечения, в които пише наличните суми както в левове, така и в евро.

От 27 държави членки на ЕС седем не са в еврозоната. Една от тях е Дания, за която е разрешено да отложи приема на еврото, обясни икономистът. Една от останалите шест държави е България и се смята, че тя е една от най-подготвените държави. Останалите са Румъния, Швеция, Унгария, Полша и Чехия.

Трансакционни разходи за купуване и продаване на курс се елиминират, България ще има по-добър кредитен рейтинг, фирмите ще имат по-лесен търговски оборот в чужбина и у нас, България ще влезе в списъка с държави на ЕС, което е сърцето на съюза, ще се привлекат чужди инвеститори.

Формално вече ще изглеждаме като Белгия, Германия, Франция, Холандия, посочи Гълъбинов.

Очаквайте подробности!

Други от От страната и света

Димитър Попов сглоби кабинет в "12 без 1 мин." по Коледа преди 25 г. (Снимки)

Юристът Димитър Попов (26 юни 1927 г. - 5 декември 2015 г.) е първият български премиер некомунист след 1946 г. Роден е на 26 юни 1927 г. в Кула. Произхожда от стар род

Росен Желязков отговаря на вота: Не давам оставка, защото икономиката расте - БВП нагоре с 3,2%, пети сме в ЕС (Обзор)

Борисов поиска закриване на комисията "Сорос", създадена по настояване на ДПС Правителството няма да подава оставка, защото се справя добре и под негово управление икономиката расте бързо и се справя

София взема заеми за трамваи, тротоари и пътища (Обзор)

Ремонтират булевардите “Христо Ботев”, “Дж. Баучер” и “М. Луиза” Терзиев: Децата, транспортът и кварталите са топприоритетите в бюджета на София за 2026 г

Тръмп се отказва от Европа като основен съюзник, САЩ вече няма да са лидер на света

Администрацията на президента Доналд Тръмп представи нова стратегия за национална сигурност, която описва европейските съюзници като отслабени и цели да възстанови доминацията на САЩ в западното

Завещание на седмицата: Протест, по-протест, най-протест. Или манията да се броим

Колко българи излизаха по булевардите през годините - вижте още в завещанието на

>