В Шумен проведоха извънредна родителска среща за опасностите от вейп устройства и наркотици

21.03.2025 09:30 Галина Ганева
Вейпове Снимка: Twitter/@OpenEyeComms

Родителска среща за повишаване информираността сред учениците и родителите за рисковете и последиците от употребата на вейп устройствата и синтетичните наркотици се проведе снощи в Младежкия дом в Шумен, съобщиха от ОД МВР.

Инициативата е в рамките на кампанията на ОДМВР-Шумен „Да пазим нашите деца", която се рловежа в партньорство с Община Шумен и Регионалното управление на образованието.

На срещата присъстваха кметът на Община Шумен Христо Христов.

Пред родителите на деца от училища в Шумен директорът на областната дирекция на полицията ст. комисар Георги Гендов съобщи, че през последните две години полицията е работила по над 280 сигнала за наркотични вещества. През 2024 година са иззети 101 вейп устройства и близо 450 мл наркотична течност за тях.

Специалистите от Общинския съвет по наркотични вещества обясниха на родителите кои са опасните признаци, свързани с употребата на наркотици. Запознаха ги с основните отклонения в поведенческите норми на учениците.

Началникът на отдел „ Разследване" към Областната дирекция комисар Веселин Захариев поясни, че извършителите на престъпления, свързани с наркотици не са само пълнолетни, но и на крехка 14-15-годишна възраст. Невинаги деянието, което извършат като непълнолетни е единична проява и често пъти при пълнолетие престъпленията стават по-тежки.

Токсикологът и началник на Спешно отделение в МБАЛ-Шумен д-р Петко Загорчев акцентира на тежките последствия, които води след себе си употребата на синтетични наркотици.

„Синтетичната дрога като жарава изгаря мозъка, свързана е с епилептични припадъци, сърдечносъдови инциденти. Тези синтетични канабиноиди имат неприятното свойство да се свързват трайно с рецепторите в мозъка, в резултат на което се развиват и психични отклонения в мозъка, параноични страхове - да виждаш в собствените си родители враг, да посегнеш на родителите си с нож, да убиеш, да нанесеш физическа увреда. Ако не размахваме пръсти, а кажем истината каквато е, децата са достатъчно зрели и интелигентни да си направят извода", каза д-р Загорчев.

Авторите на кампанията „Да пазим нашите деца" заявиха, че при интерес специалистите са в готовност да проведат извънредни срещи с родителите във всяко училище, от което получат покана

Други от От страната и света

Православен календар за 21 януари, вижте кой празнува имен ден

На 21 януари църквата почита Св. преподобни Максим Изповедник, Св. мъченик Неофит и Св. мъченици Евгений, Канидий, Валериан и Акила. Свети преподобни Максим е един от най-авторитетните учители и

Само в "24 часа" на 21 януари: Кой тръгва с Радев: от “Дондуков” - най-близкия кръг, по страната и кметове помагат

Вълна или цунами ще вдигне Радев? Търси профила на Орбан, но по-умерен Интервю с политолога Димитър Ганев, Изследователски център "Тренд" След клетвата Йотова кани на разговори възможните 10

След над 12 часа заседание, правната комисия реши: гласуваме с нови сканиращи машини на изборите

В 4:16 часа, след над 12-часовото си поредно извънредно заседание, парламентарната комисия по конституционни и правни въпроси прие на второ четене общия законопроект за промени в Изборния кодекс

“Нашата България” - едно “добро име” за Румен Радев?

С тези думи той започна обръщението си в понеделник, а близкият му Иво Христов ги намира за удачен вариант “Нашата България” - не знам дали са обсъждали такъв вариант, но това е едно добро име

Студентите, обвинени за обир на 235 хил. от инкасо автомобил, били приятели от деца (Обзор)

За да не го разпознаят колегите му, Явор Проданов давал команди на английски Студентите Явор Проданов и Христо Янашков, които в петък бяха задържани за обира на 235 хил

>