Не се знае кой ще плати за лечението на жените с ботокса - 9 хил. лв. на човек, за сметка на "Пирогов" са

09.02.2025 09:20
Проф. Николай Габровски

Все още изчистваме механизма, по който на болницата ще бъдат разплатени разходите за лечение на жените, пострадали от ботокс. Ние като общество ще трябва да платим тези пари. 

Това каза проф. Николай Габровски тази неделя пред Би Ти Ви.

9 хил. лв. струвало на "Пирогов" да лекува всяка от пациентките, пострадали от инжектирането с нелегално внесен ботокст от рускинята Арина Осипова, която не е лекар. 4 от 12-те жени, получили усложнения, бяха на лечение в най-голямата спешна болница у нас.

Слава богу, те вече са добре, но това изискваше сериозни усилия. Ако нямаше своевременна реакция, щеше да има трайни последици, а и риск за живота, напомни проф. Габровски. Този антидот, който се дава, не се съхранява навсякъде, той като е много скъп, а и това става при специални условия. Благодарности на проф. Мутафчийски, защото ВМА реагира много бързо, болницата в Пазарджик също се оказа, че разполага с медикамента, допълни той.

Минималната доза, която трябва да се приложи, е 3 флакона, а един струва 3 хил. лева, разказа проф. Габровски. Така че 9 хил. лева сме дали само в най-добре протичащият случай. И когато някой е спестил 50 или 100 лв., отивайки в нерегламентирано студио, ние като общество ще трябва - всеки един от нас, да допринесе за тези 9 хил. лева. Все още изчистваме как тези средства да бъдат възстановени на болницата. Те засега са легнали изцяло върху плещите на работещите в лечебното заведение, подчерта професорът.

Мислите ли, че човекът, сложил си ботокса, може да бъде принуждаван в едно спешно състояние да ги поеме - не работи така нашето здравеопазване, коментира той.

Ботоксът има важна терапевтична роля при ДЦП, някои тежки хронични главоболия, разбира се - и в естетичната медицина. Големи са количествата, апликирани в годините. но първо, не всеки може да го поставя, второ, съхранението му е важно, и трето - не може да се поставят несертифицирани продукти. Четем на опаковките на храните какво съдържат, а си слагаме къде ли не такива неща, каза още Габровски.

Други от От страната и света

Вдигат втората пенсия, като я връзват с автоматично растящата минимална заплата (Графика)

От 1 януари 2027 година хората до 50 години ще трупат по-бързо спестявания за старини Фондовете ще печелят повече, ако изкарват повече пари за вложителите си Частните пенсионни компании

Радостин Василев: Обещавам голям бой в парламента

"Голям бой обещавам. Ще се бием в парламента срещу такава измет, с която е заринат българският парламент от години." Това заяви пред bTV водачът на МЕЧ Радостин Василев след сблъсъка с Гюнай Далоолу

Валери Жаблянов: Участието на БСП в сегашното правителство беше успешно

Най-големият проблем кардинално е липсата на доверие в политическите партии, а най-големият проблем на БСП е различията във вижданията на симпатизантите и членовете на партията относно участието в

Майка на ученичка от 138-о: Още преди се говореше между децата, че има камери

Моята дъщеря днес не е на училище заради този случай. Това каза по Нова тв майка на ученичка от 138. СУЗИЕ „Проф. Васил Златарски". На 16 декември стана ясно

Изпълнителното бюро на БСП отхвърлило оставка на Атанас Зафиров

Изпълнителното бюро на БСП е отхвърлило варианта за оставка на председателя на партията Атанас Зафирова. "Обсъждахме два варианта - оставка на председателя и оставка на Изпълнителното бюро

>