Д-р Здравко Стойчев от Пловдив - зъболекарят, при когото децата ходят с усмивка (Снимки)

01.02.2025 17:00 Радко Паунов
Д-р Здравко Стойчев предразполага с усмивка и внимание всеки малък пациент и той му става приятел.
Д-р Здравко Стойчев (вляво) и аниматор, пременен като Спайдърмен, при поредното неделно занимание в зъболекарския кабинет.
Децата не се страхуват от доктор Здравко Стойчев, защото намира подход към тях.
Доктор Здравко Стойчев винаги е усмихнат.
Благодарни пациенти със своя зъболекар доктор Здравко Стойчев.

 Устройва им игри в кабинета със Спайдърмен и малките с удоволствие разрешават да ги преглежда и лекува

Той е млад, винаги усмихнат и така предразполага малките си пациенти, че му стават приятели. Баща е на 1-годишен син и вероятно това му помага да общува лесно с децата.

Д-р Здравко Стойчев, зъболекар от Пловдив, устройва в кабинета си игри за малките и по този начин успява да им внуши, че трябва да си мият редовно и по правилен начин зъбите. Съветва това начинание да е съпроводено с любима играчка.

"Добре е родителят да подготви детето, че няма нищо страшно при зъболекаря. Важно е самият стоматолог да участва и да показва начина на миене. Така се превръща в супергерой в очите на малките", споделя от опита си той. Стойчев е възпитаник на ЕГ "Иван Вазов" и на Медицинския университет в Пловдив. Още от ученик той избира да се посвети на стоматологията. И вече 8 години успешно практикува.

"Организирам често детски събития. Това става обикновено в неделните дни. Майки водят децата в кабинета и с аниматор измисляме игри. Той е с костюм на Спайдърмен. Малките пациенти толкова се увличат и с удоволствие разрешават да им прегледам зъбите. Накрай им даваме някакви награди и грамоти. Мотивираме ги да си мият зъбите", разказва 32-годишният специалист.

Имало и такива, които се страхуват. Но били единици. "Не е лесно да се работи с деца. Зъболекарят трябва да е много търпелив, но и родителят е добре да съдейства. Затова и подготвям книга със съвети", посочва д-р Стойчев.

Опитът му показва, че немалко родители дават грешни препоръки на малките от типа: "Ще ти дам шоколад, ако отвориш устата".

"Това е грешен подход, защото детето мисли само за сладкото", казва зъболекарят. Смята, че преди да бъде заведено в кабинета, вкъщи трябва да е подготвено какво да очаква.

"Другият проблем е, че започват да ги водят, когато станат на 6 години, а тогава вече са се появили кариеси. Млечните зъбки са важни. И затова трябва още на втората и третата годинка детето да започне да посещава зъболекар. Когато стане 5 - 6 г., то вече не се страхува, защото е посещавало зъболекарски кабинет няколко пъти.

Д-р Стойчев, макар да не е учил педагогика, знае как да влезе в психологията на малките. Е, още не е пропял детски песнички от типа: "Зъбките си щом почистя,/стават бисерни мъниста./ Горе - долу, вляво - вдясно/ с паста мия ги чудесно./ Затова не ме болят". Но за сметка на това от уредба им пуска подобни песни.

Казва, че първият преглед трябва да започне от появата на първото зъбче до първия рожден ден. Тогава родителят ще получи напътствия за орална хигиена, както и съвети за хранене.

На третата годинка се преглежда за налични кариеси, а на 6-тата, когато е активната смяна на млечните зъби, стоматологът следи за пулпити, както и за аномалии в захапката.

Разяснява, че в устата на детето има полезни и вредни бактерии. Първите защитават зъбите и венците и участват в имунитета, а вторите - атакуват детския емайл. Те са в резултат на честа употреба на захари и така се образуват първите дупчици - кариесите. А липсата на достатъчен прием на вода и множество кариеси води и до лош дъх.

"Почистването на кариес в кабинета трае не повече от 5-10 минути. Болката е минимална и трае не повече от 1-2 секунди по време на почистване с машинката", уточнява д-р Стойчев. След което поставя пломба.

Разбира се, д-р Стойчев има и възрастни пациенти. Споделя, че и сред тях има такива, които са доста страхливи. Но с по-големите се справя доста по-лесно.

Други от Нашите лекари

Чудо в Пловдив: След 7 часа операция на скъсана аорта и 35 дни в кома върнаха към живот Албена

За мен тези лекари са магьосници, казва спасената медицинска сестра от Кърджали При това заболяване смъртността е много висока, обяснява д-р Тодор Гоновски  56-годишната медицинска сестра Албена

Уникална операция в Пловдив: Спасиха мъж с рядко срещано усукано дебело черво на 720°

Помислихме, че е наръган с нож, казват хирурзите, извършили интервенцията на 49–годишния пациент 49–годишен пациент с много рядко срещано усукване на дебелото черво и болки в корема е опериран от

Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта в пловдивска болница

Интервенцията е била безкръвна и щадяща 70–годишен пациент е спасен с щадяща безкръвна операция в една от пловдивските болници от инвазивния кардиолог д–р Димитър Мануков и съдовия хирург доц

Проф. Владимир Ставрев от Пловдив спаси от ампутация крака на 59-годишна от Варна

Пациентката разбрала за специалиста от публикация на "24 часа" Топортопедът и републикански консултант по травматология  проф. д-р Владимир Ставрев от Пловдив спаси крака на жена с тумор в бедрото и

Рибена кост докара тежка инфекция на 47-годишен в Пловдив, едва го спасиха

Езикът е много устойчив орган, но инфекциите му могат да се развият бързо и да доведат до животозастрашаващи състояния, предупреди д–р Георги Буров Рибена кост

>