Пианистът Живко Петров работи година по музиката за новия филм на Димитър Стоянович

09.12.2024 08:10
Живко Петров

Филмовата музика е бъдещето. Нейното въздействие е много по-голямо, защото едновременно чуваш и гледаш. Това каза пред БТА пианистът и композитор Живко Петров по повод турнето на триото му с албума Beyond the Flash. Тази вечер е концертът на музикантите в „София лайв клуб".

Композициите в албума са саундтракът на филма „Плът" на Димитър Стоянович, който предстои да излезе на голям екран. „Това е дебют за мен и за господин Стоянович. За мен - като композитор, за него - като режисьор", обясни пред БТА Петров.

Произведенията в Beyond the Flash са записани от трио „Живко Петров" (JP3) – Живко Петров, Димитър Семов, Димитър Карамфилов. В записите участва и китаристът Христо Вичев, който живее в САЩ. „Разбира се, нямаше как да наема симфоничен оркестър и използвах семпли, с които запълних другата картина", обясни Живко Петров.

Той разказа, че работата върху музиката за „Плът" е отнела около година. „Написах огромно количество музика - около два часа, но във филма остана около час, час и десет минути от музиката", посочи композиторът.

По думите му филмът е тежък и много силен. Доста трудно можеш да защитиш с музика такъв добър филм, смята Живко Петров.

„В самото начало, когато започнах да пиша и изгледах няколко пъти филма, подходих чисто драматично и аз. Но тогава не се получаваше, защото резултатът ставаше адски негледаем. Смених подхода с по-позитивна музика, която, всъщност, дава възможност на зрителя с лекота да изгледа филма. Надявам се, че съм си свършил работа в тази посока", разказа музикантът. Допълни, че много от пиесите, които е написал и ще изсвирят с колегите му пред публиката в София, не са влезли в саундтрака на филма.

„Винаги, когато правя албум, трябва да има начало, развитие и финал", разказа Живко Петров. Той отбеляза още, че част от музиката, която звучи във филма, не е включена в Beyond the Flash. Има произведения, които са дълги по 12 минути и те просто подпомагат действието на определените актьори, обясни пианистът.

„Мисля, че самата музика може да съществува и поотделно, без филма. И се получи някакъв прецедент, защото музиката излиза преди филма. Може би е за първи път, не познавам друг такъв случай. Надявам се тя да помогне на хората си да представят какво предстои да гледат", отбеляза Живко Петров.

По думите му рядко се случва в България саундтрак да излезе като отделен проект от даден филм. „При нас се получи, защото Дими ми даде пълна свобода. Той просто знаеше къде иска да има музика - в коя част, в коя сцена. Оттам нататък ме остави аз да преценя. По този начин се обособиха отделни пиеси, които помагат на драматургията. Това са 12 композиции, които остават в албума", каза музикантът.

Според него албумът е като филм, който не се гледа, а се слуша.

Други от Възход и падение

Над 50 лични вещи на Майкъл Джексън ще бъдат продадени на търг

Около 50 лични вещи на Майкъл Джексън ще бъдат предложени на търг в Париж. Колекцията включва дрехи, сценични костюми, аксесоари, автографи и дори три рисунки на самия изпълнител

И за рождения ден на Лили Иванова – бъди благословена за огромния талант!

Времето подминава с респект Лили Иванова, но и тя празнува рожден ден. Българката, която превърна името си в символ на огромния талант, заслужено ще направи кратък отдих днес

На 24 април рожден ден имат

Лили Иванова, естрадна певица Красимир Радков, актьор Димитър Белелиев, председател на Управителния съвет на “АмонРа Енерджи” АД, председател на УС на Българската асоциация на електротехниката и

Православен календар за 24 април

Св. мчк Сава Стратилат Римски и 70 войни с него Свещеномъченик Сава бил по произход гот. Той живял през времето на римския император Аврелиан (270 - 275)

Блатечки и Врачански. Приятелството зад кулисите на “Дами канят” с русия Стефан Данаилов

Единият е режисьор, а другият е в главната роля в нов сценичен прочит на култовия български филм Калин е роден за главни роли и аз се възползвам максимално, казва Блатечки Кеф е да работя с Асен

>