Концентрацията на прах над Пловдив не надвишава нормата

03.08.2024 10:20
Снимка: Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението от бедствия и аварии"- Пловдив.

Регионалната инспекция по околната среда и водите – Пловдив (РИОСВ – Пловдив) информира гражданите, че в двата пункта за следене качеството на атмосферния въздух в града не се отчитат превишения на средноденонощните норми по показател „фини прахови частици" (ФПЧ10) за 2 август 2024 година, съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.

Данните се следят непрекъснато заради възникналия пожар в Регионалното депо за неопасни отпадъци в землището на с. Цалапица и преносът на въздушни маси оттам към Пловдив, пише БТА.

Към днешна дата има достатъчно данни да бъде генерирана средноденонощната стойност по показател „фини прахови частици" (ФПЧ10) за изминалото денонощие на 2 август 2024 година:

За автоматична измервателна станция (АИС) „Каменица" измерената средноденонощна стойност по показател ФПЧ10 е 39 µg/m3, а за АИС „Тракия" – 45 µg/m3, което е под нормата за опазване на човешкото здраве 50 µg/m3.

През изминалото денонощие изнасяните стойности пред обществеността от страна на екоинспекцията за концентрации на прах в атмосферния въздух бяха средночасови, което не позволяваше те да бъдат сравнявани със средноденонощната норма и респективно да бъде направена окончателна оценка.

БТА припомня, че около 16:30 часа на 1 август на територията на Регионалното депо за неопасни отпадъци до село Цалапица, община "Родопи", също възникна пожар. Пламъците обхванаха площ от около 15-16 декара. На помощ беше извикана земеделска техника, с която да бъде разорано около сметището, за да не се пренесе пожарът върху сухи треви по полето. Вследствие на пожара имаше силно димоотделяне.

РИОСВ – Пловдив продължава да следи замърсителите в атмосферния въздух след пожара и през следващите дни и има готовност да информира гражданите и останалите институции в случай на регистриране на завишени стойности, уверяват от министерството.

Други от От страната и света

"Възраждане": Снощи имаше грубо и грозно прекрояване на Изборния кодекс

Като "грубо и грозно прекрояване" определи снощните промени на Изборния кодекс депутатката от "Възраждане" Цвета Рангелова, която е член на правната комисия

Акушерки от цялата страна бяха наградени по случай Бабин ден

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) награди осем акушерки от цялата страна по случай случай 21 януари – Денят на родилната помощ

С по-висока такса ще събират 109 млн. евро повече от цапащи камиони и автобуси

Увеличението за най-старите возила е до 30%, но за най-модерните се намалява с 50% От 1 март по всяка вероятност у нас ще има нови толтакси за камионите и автобусите

Бивш служебен министър на Радев готов за новия проект

Бившият министър на регионалното развитие и блогоустройството в служебните кабинети на Румен Радев Иван Шишков обяви готовност да бъде част от новия политически проект на оттеглящия се от поста

Челна катастрофа с кола на общината край "Моста на влюбените" в столицата (Видео)

Джип на Столичната община и кола са се ударили челно в центъра на София, стана ясно от кадри във фейсбук групата "Катастрофи в София".  Инцидентът е регистриран около 7 ч

>