Велика сряда е! Тайната вечеря на Божия син с Апостолите: Един от вас ще ме предаде

01.05.2024 06:57

Велика сряда. Помазването на Господа с миро

На Велика сряда е Тайната вечеря на Божия син с Апостолите, по време на която им казва, че един от тях ще го предаде.

В деня на Светата и Велика сряда, Юда отишъл при юдейските първенци и уговорил предателството на Христос за тридесет сребърника.

Припомня се за ценното миро, пролято върху главата на Христос от разкаяла се грешница. Успяла да влезе в дома, дето бил Христос, жената, носеща алабастърен съд с драгоценно миро, искала да засвидетелства почитта си. В бързината, да не й се пречи на доброто намерение, тя счупила съда, по-лесно да се разлее мирото.

Това не се одобрило и някои от апостолите възроптали под предлог, че по-добре би било мирото да се продаде и парите да се раздадат на бедните. А Христос казал да не я смущават, защото за това й усърдие ще се разгласи по цял свят.

Тогава Юда отишъл при юдейските първенци и уговорил предателството на Христос за тридесет сребърника. От този ден коленопреклоненията на молитвата не престават.

Св. прор. Йеремия. Прпмчк Акакий Серски. Св. благов. Тамара, царица Грузинска

Св. Йеремия е един от четиримата старозаветни пророци, живял 600 години преди Христа.Той наставлявал народа в истинско богопочитание и предсказал падането на Йерусалим, което е станало по негово време. По време на вавилонския плен той оплакал поробената си родина и с тази цел написал книгата "Плач Йеремиев". Смъртта му била мъченическа.

Празнуват: Майа, Мая, Ермена, Ермина, Ерменко, Ермелина, Тамара

Други от От страната и света

Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово, скъпи читатели! „Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" (Лука. 2:14) Според Евангелието на Лука точно това казват ангелите преди повече от

"Ваучер пенсия" от работодателя или самостоятелни вноски в трети стълб трупат сериозно перо за третата възраст

В задаващите се горещи дебати по реформа на пенсионната система в помощ на своите читатели "24 часа" започва поредицата "Умно за пенсиите". Целта ни е да им разясним някои теми от изключителна

Читалище в Бургас събра самотни хора на Бъдни вечер

Читалище в Бургас събра самотни хора, които нямат с кого да прекарат Бъдни вечер. В навечерието на Коледа се проведе специална инициатива и вратите на Народно читалище „Асен Златаров – 1940" бяха

14 държави: Израел да спре разширяването на еврейските селища на Западния бряг

Четиринадесет държави, сред които Франция, Великобритания, Канада и Япония, осъдиха тази вечер неотдавнашното одобрение на изграждането на нови еврейски селища на Западния бряг

Истината за виното

10 000 души участват в експеримент, който ще покаже дали пиенето е полезно Испания – страната на лозята, дългите обеди и средиземноморския начин на живот ,се заема с едно амбициозно научно изследване

>